200 Megapiksel çözünürlük sunan Samsung ISOCELL HP1 sensörü kullanacak Xiaomi telefon hakkında bilgiler geldi.

Akıllı telefon kameralarının piksel boyutunda yıllardır süregelen bir atış var. Piyasaya çıkan amiral gemilerinin çoğunda 100 Megapiksel değerlerini görüyoruz. Elbette ne kadar çok Megapiksel = yüksek kalite anlamına gelmiyor. Ancak kameranın yakalayabildiği piksel sayısını temsil eden MP, görüntünün netliğini doğrudan etkilediğinden üreticiler bu alana yatırım yapıyorlar.

Samsung, Eylül ayında ISOCELL HP1 isimli sensörünü tanıttı. 200 Megapiksel çözünürlüğe sahip olan bu sensör, akıllı telefonlar için yeni bir dönemin başlangıcı olacak. 0,64 mikrometre pikseli ile dikkat çeken ISOCELL HP1’in ilk kullanacak üreticinin Motorola olduğu iddia edildi. Diğer taraftan Xiaomi’nin 200 Megapiksel kameralı modeli için de tarih paylaşıldı.

Xiaomi Mix 5, 200 Megapiksel kamera ile gelebilir

Ice Universe, Samsung ISOCELL HP1 200 Megapiksel sensörün ilk olarak Motorola imzalı bir akıllı telefonda kullanılacağını söyledi. Piyasaya çıkacak ürünlerle alakalı ortaya attığı sızıntılarla tanınan Universe, Xiaomi’nin ISOCELL HP1 sensörlü telefonunun ise önümüzdeki yılın ikinci yarısında çıkacağı bilgisini paylaştı.

Gizchina’nın haberine göre Xiaomi, 200 Megapiksel kamerayı Mix 5 modelinde kullanacak. Paylaşılan ilk bilgilere göre; 8GB RAM ile geleceği sızdırılan modelin arka tarafında 50 Megapiksel ana + 48 Megapiksel ultra geniş açılı sensör + 48 Megapiksel yardımcı kamera bulunacak. 120X fotoğraf, 12X video yakınlaştırma yapabilen cihazın ön tarafında da 48 Megapiksel kamera yer alacağı biliniyor.

Motorola’nın ISOCELL HP1 sensörlü telefonunun ise Motorola Edge X olabileceği tahmin ediliyor. İddialara göre Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemciyle piyasaya çıkacak ilk akıllı telefon olan Edge X, OLED panel kullanacak ve 144Hz yenileme hızına sahip HDR10 destekli 6.67 inç Full HD+ ekran kullanacak.

Samsung ISOCELL HP1 sensör detayları

200 Megapiksel çözünürlük sunan sensör, görüş alanında yarattığı minimum kayıpla 8K formatında yüksek çözünürlüklü video kaydına da olanak tanıyor. Ayrıca 1.28 mikron piksel oluşturmak için gruplandırılan dört piksel saniyede 30 kare hızında 8K video ve saniyede 120 kare hızında 4K ağır çekim video kaydı sağlayacak.

Sensör düşük ışık koşullarında çekim kalitesini iyileştirecek özelliklere de sahip. Buna göre 4 x 4 hibrit piksel birleştirme teknolojisi kullanacak. 16 pikselin 2.56 mikron boyutunda olmasını sağlayan sensör, ışığı emme yeteneğini de büyük ölçüde geliştirmiş durumda.