Piyasada 4K destek veren HDMI kabloların varlığını artırmak ve garantiye almak için, HDMI lisanslama grubu, kabloları testten geçirip sertifikalı garanti ürünler sunmayı planlıyor.

4K video, geniş renk takımı, yüksek dinamik aralığı gibi gelişmiş teknolojiler önümüzdeki yıllarla birlikte herkesin oturma odalarında iyice kullanılır hale gelecek. HDMI 2.0’ın 18 Gbps olan gelişmiş hızlarına sorunsuz destek verebilmek ve kullanıcıların bu hizmetleri karşılayabilecek en doğru kabloyu seçmesinde kolaylık sağlayabilmek için, HDMI Licensingbir test uygulaması başlattı. Bu testi geçen kablolar HDMI Yüksek Kaliteli Kablo Sertifikası’na sahip olacak.

HDMI sertifikası çalışmaları başlıyor

Bu sertifikayı alabilmek için imalatçılar ürünlerini HDMI test tesislerine gönderecek. Orada HDMI 2.0’ın 18 Gbps hızı ve teknolojisinin kalitesini karşılayabilen kablolara test yapıldıktan sonra bir de düşük elektromanyetik müdahale yaygınlığı testi yapılacak ve çevredeki kablosuz cihazlarla sorunsuz çalışabildiği onaylanacak.

Testten geçmiş kablolar satılırken üzerlerinde bu sertifikanın logosu bulunacak. Bu etikette sahtekarlığa karşı önlem ve firmanın QR kodu da bulunacak. Ortada bulunan parmak izi tanıyıcısıyla da Premium HDMIuygulamasında tam bir eşleme yapılıp, güvenlik sağlanacak. Yeni HDMItestleri bu ay başlayacak ve 2016’nın ilk çeyreğine doğru ürünler hazır olacak.

Kaynak: ShiftDelete