Smart phone with 5G network standard communication

Son zamanlarda oldukça hız kazanan 5G çalışmalarında Çinli Huawei, doğal koşullardaki ilk testi gerçekleştirdi. İşte 5G’nin ilk geniş ölçekli alan testlerinin sonucu.

Son zamanlarda oldukça hız kazanan 5G çalışmaları, Çinli Huawei ve Japon telekom devi NTT DOCOMO işbirliği ile laboratuvar ortamından çıkarılarakilk doğal koşullardaki testleri gerçekleştirdiler.

5G ile 3.6 Gpbs hıza ulaşıldı!

Geçtiğimiz günlerde yapılan 5G’nin ilk geniş ölçekli alan testlerinde aynı anda 24 cihaz 5G ağını kullandı. Gerçek dünyada yapılan ilk 5G testinda şirket 6 GHz frekansında yapılan yayında en yüksek 3.6 Gpbs hıza ulaşmayı başardı.

Halihazırda kullanılan en yüksek veri indirme hızından dört kat daha hızlıolan 5G için Huawei ayrıca bu test esnasında veri indirme hızı ortalama olarak 1.34 Gpbs seviyesinde olduğunu yaptığı açıklamada belirtti.

Nokia ise daha önceleri laboratuvar ortamında gerçekleştirdiği 5G testinde73 GHz frekansında 10 Gbps hıza, Samsung ise 28 GHz frekansında 7.5 Gbps hıza ulaşabilmişti. Ancak Huawei’nin elde ettiği sonuçlar günlük hayatta kullanmaya daha yakın yapılan testler ile elde edilmiş durumda.

Geliştirme çalışmalarının devam ettirildiği 5G için standartların 2018yılında netleşmesi ve en erken 2020 yılında 5G’ye geçişin başlanması bekleniyor.