Kripto para karıştırıcıları bazen çevrimiçi suçluların gerçek kökenlerini gizleyerek çalınan paralarını aklamalarına yardımcı olmak için kullanılır ve ABD Hazinesi, düşman hükümetler söz konusu olduğunda artık onları sıkıştırmaya hazırdır. Bakanlık, iddiaya göre ve “ayrım gözetmeksizin” Kuzey Kore’nin 620 milyon dolarlık Axie Infinity soygunundan ve diğer suçlardan 20.5 milyon dolardan fazla kriptoyu aklamasına yardım ettiği için bir Bitcoin karıştırıcısı Blender.io’ya karşı ilk yaptırımlarını yayınladı.

Önlemler, ABD’deki (veya ABD sakinleri tarafından kontrol edilen) tüm Blender mülklerinin yanı sıra ABD bağlantılı işlemleri ve engellenen kişilerin çoğunluk kontrolüne sahip olduğu tüm kuruluşları engeller. Temel düzeyde, bloklar bir denetim izi oluşturur ve yaptırım uygulanan kuruluşların fonlarının el değiştirmesini önler.

Yaptırımlar, yetkililerin Axie Infinity hırsızlığını, Kuzey Kore hükümetinin siber suç ve siber savaş çabalarıyla sıklıkla bağlantılı bir ekip olan Lazarus Group’a sabitlemesinin ardından geldi. Kuzey Kore defalarca uluslararası yaptırımlardan kaçmak ve silah programlarını finanse etmek için bankaları ve kripto para sahiplerini hacklemekle suçlanıyor.

Hazine’nin Yabancı Varlık Kontrol Ofisi ayrıca, Lazarus’un Axie Infinity kriptosunun geri kalanını aklamak için kullandığı bildirilen dört dijital cüzdanı belirleme fırsatını da kullandı. Failler, suçun kendisi için bir “kaçış” cüzdanına güvendiler.

Ajans, çoğu kripto para birimi etkinliğinin yasal olduğunu ve yalnızca suçlulara yardım eden karıştırıcıları hedef aldığını vurguladı. Bununla birlikte, burada çok da ince olmayan bir uyarı var: ABD, yalnızca bu saldırıları yöneten ulusları değil, devlet destekli bilgisayar korsanlarına müsamaha gösterirlerse kripto hizmet sağlayıcılarına yaptırım uygulamaya hazır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın