6 Ocak 2021 tarihindeki ABD Kongre Binası baskınının yankıları sürüyor. Olayı araştıran komite, sosyal medya şirketlerini ifadeye çağırdı.

6 Ocak 2021 tarihinde eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin başkanlık seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek amacı ile Kongre binasını basmasının yankıları sürüyor. Son olarak 5 kişinin öldüğü ayaklanmayı soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi; Meta, Twitter, Reddit ve Google gibi şirketleri ifadeye çağırdığını duyurdu.

‘ABD kongre baskını ile ilgili verilen belgeler yeterli değil’

Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, soruşturma ile ilgili Meta, Twitter, Reddit ve Google gibi şirketlerden şu ana kadar aldıkları yanıtların yetersiz olduğunu ve bu nedenle şirket yetkililerini soruşturma hakkında ifade vermeye çağırdıklarını duyurdu.

6 Ocak 2021 tarihindeki ABD Kongre Binası baskınının yankıları sürüyor. Olayı araştıran komite, sosyal medya şirketlerini ifadeye çağırdı.

Komite Başkanı Bennie Thompson ise konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Temsilciler Meclisi Özel Komitesi için iki önemli soru, yanlış bilgilerin yayılmasının ve şiddet içeren aşırıcılığın demokrasimize yönelik şiddetli saldırıya nasıl katkıda bulunduğu ve sosyal medya platformlarının insanları örgütlenmesini engellemek için hangi adımları attığıdır.

Aylarca süren etkileşimden sonra, bu temel soruları yanıtlamak için gerekli belgelere ve bilgilere sahip olmamamız büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Özel Komite, Amerikan halkı için cevaplar almak ve 6 Ocak gibi bir şeyin bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için tüm benliğiyle çalışıyor. Bu gibi önemli işlerimizin daha fazla ertelenmesine kesinlikle izin veremeyiz.

Komite; Meta, YouTube, Twitter ve Reddit şirketlerinden ayaklanmanın başladığı 6 Ocak tarihindeki kullanıcı etkinliklerini ve verilerini 27 Ocak’a kadar kendilerine teslim etmelerini istedi. Bu açıklamanın ardından Google ve Meta cephesinden Temsilciler Meclisi Özel Komitesi ile gerekli iş birliklerinin yapılacağı açıklaması geldi. Hatta Meta’nın talep edilen belgeleri kısa süre içinde komiteye sunduğu öğrenildi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın