ABD Senatörü Michael Bennet (D-CO), dijital platformları ve teknoloji devlerini denetlemeye odaklanacak bir federal bekçi kurmak istiyor. Milletvekili, Başkan tarafından atanan ve Senato tarafından onaylanan beş kişilik bir federal organ kurma umuduyla Kongre’de Dijital Platform Komisyonu Yasası’nı (PDF) tanıttı. Bilgisayar bilimi, yazılım geliştirme ve teknoloji politikası dahil olmak üzere ilgili alanlarda uzman olacaklardır.

Komisyon, “dijital platformlardaki algoritmaların adaletini ve güvenliğini” sağlamanın yanı sıra rekabeti teşvik etmekten sorumlu olacak. Ayrıca soruşturma yürütme, ceza verme ve ılımlılık şeffaflığını ve tüketicilerin korunmasını sağlayanlar gibi yeni kurallar koyma yetkisine de sahip olacaktır. Komisyon, zararlı içeriğin dijital platformlarda dağıtımına ilişkin düzenli kamu risk değerlendirmeleri için de gereklilikler oluşturacak.

Komisyon bünyesinde, teknoloji uzmanları ve kamu yararı uzmanlarından oluşan bir “Kodlar Konseyi” uygulanabilecek standartlar ve politikalar oluşturacak. Buna ek olarak komisyon, kurum içi araştırmaları yürütmek ve dışarıdan akademisyenler ve uzmanlarla koordinasyon sağlamak için kendini işine adamış 20 çalışanı olan bir araştırma ofisi kuracak.

Mevzuatın duyurusunda belirtildiği gibi, bugün dijital platformların gözetiminden Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu sorumlu. Ancak Bennett, sağlam bir gözetim için gerekli uzman personelden ve teknoloji odaklı kültürden yoksun olduklarını savunuyor.

Washington Post, Bennett’in motivasyonunun, dezenformasyonu Senato İstihbarat Komitesi’nin bir parçası olarak görme ve sosyal medyanın çocuklarını nasıl etkilediğini görme konusundaki kişisel deneyimi olduğunu bildirdi. Ancak yayının belirttiği gibi, yasanın Demokratların %50-50 çoğunluğa sahip olduğu Senato tarafından onaylanıp onaylanmayacağını zaman gösterecek.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın