Almanya’da günlük vaka sayıları rekor kırdı. Perşembe günü 65.000’den fazla vaka kaydedilen ülkede yetkililer, aşılanmamış insanlara yeni kısıtlamalar getirmeye hazırlandıklarını belirtti.

Almanya’da COVID-19 vakaları yükselmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre perşembe günü ülkede 65.371 yeni vaka kaydedildi ve yeni bir rekor kırıldı.

Bu rekordan sonra ülkedeki yetkililer vakalar ile mücadele için aşılanmamış insanlara yönelik yeni önlemler almaya hazırlandıklarını duyurdu. Açıklamalara göre aşılanmamış insanların bazı yerlere girişi kısıtlanacak.

Şansölye Merkel, ülkedeki COVID-19 durumunu ‘dramatik’ olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: “Vaka artışı ve yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısını bir an önce kontrol altına almamız gerekiyor.”

Açıklamalara göre COVID-19 vakalarının yüksek olduğu bölgelerde (ülkenin neredeyse tüm eyaletleri) yalnızca aşılanan insanlar spor etkinlikleri, restoranlar, konserler, kültürel etkinlikler gibi insanların toplu olarak bulunduğu yerlere giriş yapabilecek. Buna ek olarak da hastaneye yatış oranı fazla olan eyaletlerin ‘2G’ kuralı getirme yetkisi bulunacak. 2G, insanların kısıtlamalardan muaf olması için hem aşılanmış hem de test yaptırmış olmasını zorunlu kılan bir kural.

Ülkenin hastalık kontrol merkezi de yaptığı açıklamalarda vakaların korkutucu seviyeye geldiğini ve yaklaşan Noel tatilinde vakaların daha da yükselebileceğini, bu yüzden de ‘korkunç bir Noel’ yaşanabileceğini ifade etti.

Avrupa’da kısıtlamalar artıyor

Almanya dışında diğer Avrupa ülkelerinde de aşılanmamış insanlara yönelik kısıtlamalar artıyor. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti de dün aldığı bir kararla aşılanmamış insanların bazı mekânlara girmesini yasaklamıştı. Bu hafta başında da Avusturya tartışmalı bir karar alarak aşılanmamış insanlara sokağa çıkma yasağı getirmişti.