DigiTimes’a göre AMD’nin 5nm Zen 4 mimarisine ve ilgili AM5 platformuna dayalı yeni nesil Ryzen 7000 Masaüstü CPU’larını Eylül 2022 gibi erken bir tarihte piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yeni Nesil Zen 4 Çekirdekli AMD Ryzen 7000 Masaüstü İşlemciler ve AM5 Platformu Eylül 2022’de Çıkacak
AMD Ryzen 7000 Masaüstü CPU’ları ve AM5 platformu, yeni nesil oyuncular ve içerik oluşturucular için tasarlanmış tamamen yeni bir ekosistem olduğu için birçok kişi tarafından heyecanla bekleniyor. AMD Ryzen 7000 Masaüstü CPU’ları, şirketin 5 nm işlem düğümüne dayalı yepyeni Zen 4 çekirdek teknolojisini ilk olarak oyunculara sunacak ve ayrıca DDR5 ve PCIe Gen 5.0 desteği gibi bir dizi yeni özellik sunan yeni AM5 platformunu da dağıtacak. diğer teknolojiler.

Sektördeki DigiTimes kaynaklarına göre AMD’nin yeni nesil Ryzen 7000 Masaüstü CPU’larını ve AM5 platformunu Eylül 2022 gibi erken bir tarihte piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu, lansmanın önümüzdeki dört ay içinde gerçekleşebileceği anlamına geliyor, ancak bununla birlikte AMD, Ayrıca Zen 4 için büyük bir vitrin etkinliği olacak Computex 2022’de daha fazla ayrıntı ortaya çıkması bekleniyor.

AMD Ryzen ‘Zen 4’ Masaüstü CPU Beklenen Özellikler:

  • Yepyeni Zen 4 CPU Çekirdeği (IPC / Mimari İyileştirmeler)
  • 6nm IOD ile Yepyeni TSMC 5nm işlem düğümü
  • LGA1718 Soketli AM5 Platformunda Destek
  • Çift Kanallı DDR5 Bellek Desteği
  • 28 PCIe Yolu (CPU’ya Özel)
  • 65-120W TDP’ler (Üst Sınır Aralığı ~170W)


Yalnızca performansla ilgili daha fazla ayrıntı almamız beklenmiyor, AMD’nin ayrıca daha ayrıntılı demolar paylaşması ve AM5 platformuna daha iyi bir bakış atması bekleniyor. Öyle ki şirket, yönetim kurulu ortaklarına ilk AM5 ürünlerini (prototip aşamasında da olsa) gösteri alanında sergilemeleri için yeşil ışık yaktı. Tüm pandemi kısıtlamaları ve düzenlemeleri nedeniyle bu yıl Computex’i ziyaret etmemeye karar vermemiz çok kötü, aksi takdirde size bu yeni nesil anakartları uygulamalı olarak sağlardık.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın