Amazon, 2023’te teslimatlar için ultra düşük karbonlu elektroyakıtları test etmeye başlayacak!

1

Amazon, orta mil dizel filosunda elektroyakıtların (e-yakıtlar) kullanımını test etmek için Infinium ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Şirket, 2040 yılına kadar net sıfır karbona ulaşma hedefinin bir parçası olarak geçen yıl Infinium’a yatırım yaptı. “Bu teknolojiyi on yıldan daha iyi bir süredir geliştiriyoruz ve elektroyakıtlarımızın sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltmasını bekliyoruz. Infinium CEO’su Robert Schuetzle yaptığı açıklamada, geleneksel fosil yakıta göre yaklaşık yüzde 95 oranında” dedi.

Bunun bir parçası olarak Infinium, yenilenebilir kaynaklı hidrojen ve yılda yaklaşık 18.000 ton geri dönüştürülmüş karbon atığı kullanarak Teksas’taki ilk elektroyakıt üretim tesislerinden birini kurmayı planlıyor.

Infinium Amazon electrofuels for delivery vans

Infinium, elektroyakıtların geleneksel yakıtlardan yaklaşık iki kat daha pahalı olduğunu açıkladı.

Açıkça akla gelen bazı konular var – ilki, hidrojen üretmek için kullanılan yenilenebilir gücün akülü elektrikli araçlarda çok daha iyi kullanılmasıdır. Ve ne Amazon ne de Infinium yüzde 95’lik azalma rakamını nereden aldıklarını açıklamadı. Son olarak, 2040 net sıfır taahhüdüne rağmen, Amazon’un emisyonları geçen yıl önemli ölçüde arttı ve bu muhtemelen ciddi bir eksik sayım.

Infinium daha önce Amazon’un kara, deniz ve hava yolculuğu için “uzun süre sıvı yakıta ihtiyacı olacağını” belirtmişti. Amazon, 30.000 forklift ve 800 ağır hizmet kamyonunu çalıştırmak için yeşil hidrojen (fosil yakıtlardan veya diğer fosil yakıtlardan elde edilen gri hidrojen yerine) kullanmak gibi başka önlemler de alıyor. Ayrıca daha verimli hidrojen elektrolizörleri geliştiren şirketlere yatırım yapıyor ve Rivian’dan 100.000 elektrikli dağıtım aracı sipariş etti.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın