Amazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

0
4

IBM ve Google dahil olmak üzere birçok büyük şirket kuantum hesaplama projeleri üzerinde çalışıyor. Amazon da bunların içinde. Şirket, geçen yıl AWS Kuantum Hesaplama Merkezi’ni açtı ve 2019’dan bu yana Amazon Web Hizmetleri aracılığıyla kuantum hesaplama sunuyor. Bu işi, kuantum teknolojisinin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmanın önemli bir yönü olan kuantum ağ oluşturma olarak genişletiyor. Bu nedenle şirket, AWS Kuantum Ağ Oluşturma Merkezi’ni (CQN) duyurdu.

Kuantum hesaplamada olduğu gibi, kuantum ağ oluşturma için erken günler. Araştırmacıların kuantum teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmaya başlaması muhtemelen birkaç yıl daha alacak. Ancak, Amazon’un bu alana yatırım yapmak için çoğundan daha fazla kaynağı var.

Amazon, kuantum ağlarının (modern optik iletişimde kullanılan) lazer ışınları yerine tekli fotonlar kullanarak kuantum cihazlarını bağlayabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, kuantum ağlarının belirli yeteneklerini etkinleştirmenin yanı sıra, tek bir foton kullanmak söz konusu olduğunda üstesinden gelinmesi gereken bazı engeller vardır. Kuantum mekaniği, bir ağın menzilini kısıtlayan tek bir fotonun amplifikasyonunu sınırlar. CQN araştırma bilim adamları Denis Sukachev ve Mihir Bhaskar bir blog yazısında, “Ayrıca, tek fotonların zayıflığı, onları günümüzün kuantum hesaplama cihazlarıyla etkileşime sokmayı zorlaştırıyor.” dedi.

Merkezdeki araştırmacılar, küresel kuantum ağlarının oluşturulmasına izin vermek için kuantum tekrarlayıcılar ve dönüştürücüler gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışacaklar. Kuantum ağları için donanım, yazılım ve uygulamalar geliştirecekler.

Sukachev ve Bhaskar, kuantum ağ oluşturmanın potansiyel uygulamaları arasında “geleneksel şifreleme teknikleri kullanılarak elde edilemeyen gizlilik ve güvenlik seviyeleriyle kuantum anahtar dağıtımıyla korunan küresel iletişimin sağlanması” olduğunu yazdı. “Kuantum ağları, birbirine bağlanarak ve bireysel kuantum işlemcilerin yeteneklerini güçlendirerek güçlü ve güvenli bulut kuantum sunucuları da sağlayacak.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın