Amazon’un en çok tercih edilen ürünlerinden yapay zeka destekli sanal asistan Alexa, felakete yol açabilecek bir hata ile gündeme geldi.

Dev teknoloji şirketleri kendi ekosistemlerini geliştirmek adına sanal asistan uygulamasına büyük önem veriyorlar. Apple Siri ile, Google da Google Asistan’la hizmetini veriyorken Amazon ise yapay zeka destekli sanal asistan Alexa ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Genelde başarılı grafik çizen Alexa, zaman zaman hatalarıyla da gündeme geliyor. Ancak bu sefer korkunç bir hatası ortaya çıktı.

Alexa’dan 10 yaşındaki çocuğa: ‘prize bozuk para ile dokun!’

Dünyanın en popüler sanal asistanlarından birisi olan Alexa, inanılmaz bir olayla gündeme geldi. Olay, Kristin Livdahl adlı bir kadının açıklamasıyla ortaya çıktı. Kadın, 10 yaşındaki kızı ile şahit olduğu olayı anlattı. 10 yaşındaki çocuk Alexa’ya “yapması gereken bir meydan okuma önerir misin” diye sordu. Alexa’dan korkutucu bir cevap geldi;

‘Bir telefon şarj cihazını bir duvar prizinin yaklaşık yarısına kadar tak, ardından açıkta kalan uçlara bir bozuk para ile dokun.

Amazon'un en çok tercih edilen ürünlerinden yapay zeka destekli sanal asistan Alexa, felakete yol açabilecek bir hata ile gündeme geldi.

Kristin Livdahl, konuyla ilgili Twitter‘dan şunları söyledi.

Kızımla YouTube’da bir beden eğitimi dersini izleyip istenilen hareketleri yapıyorduk. Bu hareketler fiziksel zorluk gerektiren hareketlerdi. Ancak bazı hareketler dışarıda yapılması gerekiyordu. O günde hava oldukça kötüydü. Alternatif hareketler için kızımdan Alexa’dan öneri istemesini istedim. Duyduklarım beni şoka uğrattı. Çok şükür kızım bunun yanlış bir şey olduğunu bilecek kadar akıllı.

Amazon'un en çok tercih edilen ürünlerinden yapay zeka destekli sanal asistan Alexa, felakete yol açabilecek bir hata ile gündeme geldi.

Yapay zeka destekli sanal asistan Alexa, böyle durumlarda web üzerinden tarama yaparak en popüler cevapları verecek şekilde çalışıyor. Bu cümleler ise özellikle TikTok‘ta çok popüler olmuş “kuruş mücadelesi” olarak bilinen tehlikeli aktiviteden aktarıldığı tahmin ediliyor. Amazon olayın ardından hemen harekete geçti ve güncellemeyle sorunu ortadan kaldırdı. Amazon kendi resmi sitesinden bir mesaj yayınladı.

Müşteri güveni, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Alexa, müşterilere doğru ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlandı. Bu hatanın farkına varır varmaz, düzeltmek için hızla harekete geçtik.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.