AMD ve Intel, Rusya’ya çip tedariğini askıya aldı!

0
1

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin sürdüğü bu dönemde AMD ve Intel, kritik bir karar aldı. İşte ayrıntılar…

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin yankıları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde askeri operasyon kararı alarak Ukrayna’ya saldıran ve son olarak Harkov şehrine girdiği öğrenilen Rusya, amacımız işgal değil dese de, yaşanan olaylar bu durumun tam tersini gösteriyor diyebiliriz.

Bu kararıyla dünyanın tepkisini çeken Rusya’ya yaptırımların ardı arkası kesilmiyor. Bu noktada dünyaca ünlü teknoloji şirketleri de yaptırım kararı almaya başladı. Son olarak yarı iletken üreticilerinden AMD ve Intel, Ukrayna’nın yanında olduklarını belirterek Rusya’ya yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Rusya’ya bir yaptırım da Intel ve AMD’den geldi!

AMD ve Intel, bilindiği üzere dünyanın önde gelen yarı iletken üreticilerinden. İki şirket de ürünleri ile dünyanın dört bir yanındaki donanım ihtiyaçlarını sonuna kadar karşılıyor.

Intel amd
Intel AMD yaptırım kararı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimin hemen ardından harekete geçen iki şirket, yaptırım kararı aldı. Bu kapsamda merkezi Moskova’da bulunan büyük bir Rus medya grubu konumundaki RBC Group, söz konusu şirketlerin Rusya’ya olan çip tedariğini durdurduğunu duyurdu. Hatta iki şirketin de 3 Mart’ta yürürlüğe girecek kararı beklemeden harekete geçtiği ifade edildi.

Bu karar, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin uygulamaya aldığı son yaptırımlarla son derece uyumlu diyebiliriz. Ancak sanılanın aksine kişisel bilgisayar, akıllı telefon ve kamera gibi tüketici iletişim cihazlarını kapsamıyor. Burada özel şirketler, devlet kurumları ve medya kuruluşları gibi endüstriyel alanlar hedefleniyor.

Intel AMD yaptırım kararı

RBC Group’a konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bir Intel sözcüsü, şu ifadeleri kullandı;

Intel, durumu yakından takip ediyor ve OFAC tarafından uygulanan yeni yaptırımlar ve BIS tarafından yayınlanan kurallar da dahil olmak üzere geçerli yaptırımlara ve ihracat kontrol düzenlemelerine son derece uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.