Android 12L ile birlikte gelen hataların düzeltilmesi için çalışmalar sürüyor. O zamana kadar duvar kağıdını değiştirmemeniz öneriliyor.

Android 12 daha geçen ay piyasaya sürüldü. Ancak Google’ın hali hazırda, pek çok yeniliği beraberinde getiren Android 12L işletim sistemini yayınlamak için kolları sıvadığı ortaya çıktı. Yeni sürümle birlikte bazı kullanıcıların yaşadığı duvar kağıdı ve oyunların çökmesi gibi problemlerin çözüleceği bilgisi verildi.

Google’ın her derde deva mesir macunu: Android 12L

Android 12, dinamik bir tema, yenilenmiş widgetlar ve gizlilik geliştirmeleri olan Material You gibi yeni özellikleri kullanıma sunan önemli bir güncellemedir. Bu yüzden Google’ın işletim sistemini altı aydan uzun bir süre test etmesine rağmen, son sürümde çok sayıda hata tespit edilmesi hiç de şaşırtıcı olmadı.

Daha önce Google tarafından ayrıntılı olarak da açıklandığı gibi sorun, Android 12‘de duvar kağıdını değiştirmenin, tüm uygulama etkinliklerini yeniden başlatmaya zorlayan bir yapılandırma değişikliğiyle sonuçlanması gibi gözüküyor.

Cihaz bu sayede duvar kağıdındaki yeni renkleri tema için kullanabiliyor. Fakat bu konfigürasyon değişikliği, Material You renkleri kullanılmamasına rağmen oyunları da etkiliyor. Dolayısıyla güncelleme gelene kadar sabit bir ekran görüntüsü kullanmakta fayda olacaktır.

Hata ilk olarak Eylül ayının ortalarında Google Sorun İzleyici üzerinden bildirildi. Şirket o zamandan beri birden fazla güncelleme sunmasına rağmen çözülmedi. Mishaal Rahman’a göre bu sorun Android 12L’de çözülecek. Düzeltme sayesinde arka plan duvar kağıtlarının tema değişikliklerini tetiklememesini veya uygulama etkinliklerini yeniden başlatmaya zorlamamasını sağlayarak çökmeleri önlemesi planlanıyor.

Android 12L, öncelikle katlanabilir cihazlar, tabletler ve büyük ekranlı cihazlar için kullanıma sunulacak. Fakat aynı zamanda bir dizi çözülemeyen Android 12 sıkıntısını da giderecektir. Google şimdiye kadar yalnızca Android 12L’nin ilk geliştirici önizlemesini yayınladı.

İşletim sistemi için beta testi Aralık ayından başlayıp Şubat ayına kadar sürecek şekilde ayarlandı. Dolayısıyla son sürümün 2022’nin başlarında yayınlanması planlanıyor. O zamana kadar, otomatik duvar kağıdı değiştirme uygulamanızı devre dışı bırakarak veya değişiklik aralığını artırarak bu hatanın oyun oynamanıza engel olmasının önüne geçebilirsiniz.