Google, Android işletim sisteminin yayılım oranlarını açıkladı. Bakalım Android 5.1 Lollipop güncellemesinde son durum ne? Detaylar haberimizde.

Google, Ekim ayında Android 5.0 Lollipop işletim sisteminin piyasadakiAndroid cihazların %23,5’inde çalıştığını açıkladı. Android modellerinin çeşitliliğinden dolayı her zaman düşük kullanım sonuçları veren yeni Android sürümleri bu kör bahtını Android 5.0 Lollipop ile kırmayı başardı. Ancak yine de Google’ın açıkladığı yayılım oranlarına göre 1 yılını yeni dolduran Android 5.0 Lollipop, Android 4.4 KitKat sürümünün yayılım oranını yakalamayı başarmıyor.

Android 4.4 KitKat yine lider!

Açıklanan rakamlara göre; Android 4.4 KitKat sürümü %38.9, Android 4.1.x Jelly bean sürümü %30.2, Android 4.0.x Ice Cream Sandwich sürümü %3.4,Android 2.3.x Gingerbreand sürümü %3.8 ve Android 2.2 Froyo sürümü ise%0.2 yayılım oranına sahip.

Android yayılım oranlarına genel olarak baktığımızda artık Google’ın güncelleme sorununu aştığını ve son güncellemeler olarak kabul edebileceğimiz Android 4.4 KitKat ve Android 5.0 Lollipop sürümü ile istikrarlı bir yayılım oranı sergilediğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz gün Nexus telefonlar için yayınlanan Android 6.0 Marshmallowgüncellemesinin akıbeti ne olacak çok merak ediliyor. Bakalım Google, Android 5.0 Lollipop güncellemesinde izlediği istikrarı Android 6.0 Marshmallow ile sürdürebilecek mi?