Angry Birds serisinin yaratıcısı olan Rovio küçülmeye devam ediyor. Angry Birds 2 ile umduğunu bulamayan Rovio işten çıkarmalara devam ediyor. İşte detaylar.

Angry Birds ile muazzam bir başarı yakalayan Rovio ekibi, kısa sürede büyük bir servetin de sahibi olmuştu. Angry Birds’ün ilk oyunu Androidplatformu için ücretsiz olarak yayınlansa da, iOS platformu için 1 dolarlıkfiyat etiketiyle kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Tabi ki zamanla Rovio ekibi de çığ gibi büyüyen f2p (free to play) modasına ayak uydurmuş ve iOS platformundaki oyunlarını da ücretsiz olarak yayınlamaya başlamıştı.

Birçok Angry Birds varyasyonundan sonra geçtiğimiz aylarda Angry Birds 2ismi ile yayınlanan yapım da kısa sürede önemli indirilme rakamlarına ulaşmış fakat bu rakamlar Rovio’nun beklentilerinin uzağında kalmıştı.

213 kişinin işine son verildi

Angry Birds’ün o şaşalı günlerinin bir hayli uzağında olan Rovio, geçtiğimiz günlerde küçülme kararı aldığını açıkladı. Bu küçülme kararı sonucunda 213 kişinin işine son verildiği belirtildi.

Bilindiği üzere ilk Angry Birds oyunu yayınlandığında Rovio sadece mobiloyunla sınırlı kalmamış, pelüş oyuncaklara kadar genişleyen bir ürün yelpazesine yönelmişti.

Hatta şu aralar Rovio’nun Angry Birds’ün animasyon filmi üzerinde çalıştığını da hatırlatalım. Firma bu film için çok önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Açıkçası film için yayınlanan ilk tanıtım videosu da bir hayli beğenilmiş durumda. Belki Angry Birds filmi, Rovio’yu o eski şaşalı günlerinde tekrardan döndürebilir.

Angry Birds filmi için yayınlanan tanıtım videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.