Iphone 8 ve X 52 Milyar $ kaybettirdi

iPhone 8 ve X modelleri tanıtımının yapıldığından bu yana Apple 52 milyar dolar değer kaybetti. iPhone 8 satışları hüsran yaşatırken geçmişte mağaza önlerinde oluşan kuyruklardan artık eser yok

Iphone 8 ve X 52 Milyar $ kaybettirdi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, geçtiğimiz haftalarda yeni ürünleri iPhone 8 ve iPhone X’i tanıttı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Apple’ın, önceden çıkardığı ürünlerde mağazaların önünde kuyruklar oluşurken bu sefer yeni modeller ölü doğdu. iPhone 8 kullanıcılarda sıraya girecek kadar büyük bir heyecan yaratmayı muvaffak olamadı. Londra’daki satışlarının başlamasından sonra ilk saatlerde yalnızca yedi kişi iPhone 8 aldı. Sydney’de ise yalnızca 30 telefon satıldı. Uzmanlar bu kadar düşük bir talep beklenmediğini belirtirken şirketin piyasa değeri de bu rakamlardan etkilendi.

52.2 MİLYAR DOLAR ERİDİ

Apple piyasa değeri 12 Eylül 2017’deki lansmandan bu yana 52.2 milyar dolar eridi. Şirketin o günden bu yana piyasa değeri yüzde 6.2 düştü. Lansmandan önce 837 milyar 540 milyon dolar olan Apple’ın değeri bir gün önce itibarıyla 785 milyar 271 milyon dolara düştü. Uzmanlar ön taleplerin de geçtiğimiz senelerdeki modellere göre oldukça düşük miktarda olduğunu belirtiyor. Yeniliklerin yeterli olmadığı, yüksek ücreti ve bu arada iOS işletim sisteminin yeni sürümünün pil ömrünü hızlı bitirdiği istikametindeki tenkitler de satışların kötü gitmesinde tesirli oldu. Ancak kullanıcıların iPhone X modelini beklediğini öne sürenler var. Apple, iPhone X’i 3 Kasım’da piyasaya sunmayı tasarılıyor.

TÜRKİYE’DE EKİM ORTASINDA SATIŞTA

iPhone 8’lerin raflarda kalması üzerine Apple değişik bir taktik tecrübe kararı aldı. Şirket ilk etapta iPhone X stoklarını düşük tutacak. Evvelce satışa sunulması tasarılanan miktarın sadece yüzde 40’ının son kullanıcıya eriştirilmesi bekleniyor. Buradaki temel emel ise iPhone X’i beklemekten sıkılan teknoloji severleri iPhone 8’e yönlendirmek. iPhone 8, 699-799 dolardan, başlayan ücretlerle satışa sunuldu. Türkiye ücreti ise 3.000 757 TL’den başlayacak. iPhone 8 Plus ise 4 bin 295 TL’den satışa sunulacak. iPhone 8’in ekim ortasında Türkiye’de satılacağı düşünülüyor.

TEDARİKÇİ FİRMALAR DA KAYIPTAN ETKİLENDİ

Satışlardaki zayıflık yalnızca Apple’ı etkilemedi. Şirketin tedarikçileri de ciddi manada değer kaybı ile karşı karşıya. Bilhassa Asya tarafında tedarikçilerin payları sarsıldı. Tayvanlı Foxconn markasının çatı şirketi Hon Hai Precision, payları bir gün önce yüzde 3.3 değer kaybetti. Yeni telefonların satışa çıktığı cuma günü de yüzde 2.5 değer kaybı yaşanmıştı. Hong Kong merkezli ve kameraları üretin Cowell Holdings ise yüzde 9.1 değer kaybı yaşadı. Sunny Optical Technology’nin payları ise yüzde 5.7 oranında eridi.