Apple, bazı uygulamaların sizden otomatik olarak daha yüksek abonelik fiyatları almasına izin verecek

0
1

Apple, otomatik yenilemeyi sorunsuz hale getirmesi beklenen ancak aynı zamanda sürpriz ücretlere yol açabilecek abonelik politikasında bir güncelleme duyurdu. Eski politikaya göre, teknoloji devi, son zamanlarda fiyatını yükselten bir abonelik için ücret alınmadan önce kullanıcılardan bunu seçmelerini isteyecek. Ancak ileriye dönük olarak, geliştiricilerin bir dizi koşulu yerine getirdikleri sürece otomatik olarak daha yüksek fiyatlar talep etmelerine izin verecek. Apple, kullanıcıları fiyat artışını e-posta ve anlık bildirim yoluyla önceden bilgilendirecek, ancak ücretlendirilmeden önce abonelikten çıkmak onlara kalmış.

Şirket yaptığı duyuruda, geliştiricilerin fiyatlarını yılda bir defadan fazla artırmazlarsa özelliği kullanabileceklerini söyledi. Ayrıca, artış, mevcut abonelik fiyatının yüzde 5 ila 50’sini veya mevcut yıllık abonelik fiyatının yüzde 50 ila 50’sini geçmemelidir. Muhtemelen bu, daha önce 10 ABD doları olan bir abonelik için kullanıcılardan otomatik olarak 15 ABD doları tahsil edileceği anlamına gelir. Ancak, eskiden sadece 20$’a mal olan 30$’lık bir aboneliği seçmeleri gerekecek çünkü bu, eski fiyattan yüzde 50 daha yüksek olsa da, artış da 5 dolardan çok daha yüksek.

Apple, kullanıcıların hizmetlerini kesintiye uğratan daha yüksek abonelik fiyatlarını seçmelerini isteyen istemleri kaçırma eğiliminde olduklarını söylüyor. Eğer öyleyse, fiyat artışlarıyla ilgili bildirimleri de kaçırmaları muhtemeldir. Geliştiriciler bu özelliği yalnızca yılda bir kez fiyatları değiştirmedikleri takdirde kullanabildiklerinden, vicdansız oyuncular en azından fiyatlarını sık sık birkaç dolar kadar yükselterek sistemden yararlanamazlar. Yine de, kısıtlı bütçeleri olan kişiler, aniden ödeyebileceklerinden daha yüksek fiyatlara maruz kalmadıklarından emin olmak için arada sırada e-postalarını kontrol etmek isteyebilirler.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.