Apple Car nasıl görünecek? İşte ilk cevap!

0
2

Apple’ın merakla beklenen aracı Apple Car için ilk görüntüler geldi. İngiliz şirket Vanamara, aracın 3D modelini hazırladı.

Apple, uzun zamandır Apple Car çalışmalarını gizli bir şekilde yürütüyor. Şirket, otomobiline çok önem veriyor ve geliştirilme sürecinde en iyi mühendisleri çalıştırıyor. Şirket her ne kadar araca dair bilgi paylaşmasa da sızıntılar araç hakkında bilgi veriyor.

İngiliz araç kiralama şirketi Vanamara, sızıntılar ve Apple’ın aldığı patentlere dayanarak hayali bir 3D Apple Car oluşturduğunu açıkladı. Şirket, modelinde piyasada olan Macbook ve iPhone cihazlarının tasarımından ilham aldığını söyledi.

Vanamara Apple Car konseptinin detayları ve tasarımı

Vanamara, yaptığı açıklamasında modelin Apple’ın aldığı patentlerle uyumlu olduğunu söylüyor. Hayali Apple Car, beklendiği gibi SUV olarak karşımıza çıkıyor. Dış tasarıma bakıldığında gelecekten gelme bir araba gibi duruyor. Özellikle hem SUV hem de Sedan otomobile benzer tasarımıyla diğer otomobillerden rahatlıkla ayrışabiliyor.

Vanamara konseptinde aracın iç mekanında rahatça dönebilen koltuklar bulunuyor. Bu koltuklar sayesinde aracın içinde oturma odasındaki düzen oluşturulabiliyor. Araçta yolcuların araca binerken sıkıntı çekmemesi için Rolls Royce’de olduğu gibi ters açılan kapılar bulunuyor. Aracın iç mekanında devasa boyutlarda dijital gösterge paneli ve multimedya ekranı bulunuyor.

Araçta direksiyon simidine yerleşik akıllı asistan Siri bulunuyor. Şirket, bu özelliğin Apple tarafından patentinin alındığını söylüyor. Aracın dışında iPhone’un kapatma tuşlarına benzer stilde kapı kolları bulunuyor. Bunun yanında aracın önünde eski Macbook modellerinde olan ışıklı bir logo ve Macbook’ların dairesel havalandırma deliklerinden ilham alınmış bir ızgara bulunuyor.

Apple Car

Geçen ay Bloomberg, Apple’ın araç üzerinde çalıştığını ve otonom bir otomobil yapmak istediğini söylemişti. Apple’ın aracın iç mekanında direksiyon ve pedalların olmasını istemediğini ancak acil bir durumda insanların da araca müdahale edebilmesi için direksiyon ve pedalların eklenip eklenmemesi konusunda kararsız olduğunu iddia etti.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.