Çip krizi ve pandemi Apple’ın satış yapmasına engel olmadı. Şirket hafta sonundaki satışlarıyla dudak uçuklattı.

Pandemiyle birlikte etkisini arttıran çip krizi, akıllı telefonlardan, arabalara kadar birçok sektörü etkisi altına aldı. Büyük şirketler, çip krizinden zararlı çıkıyorlar gibi gözükse de her krizde olduğu gibi yine kazananlar arasında yerlerini aldı. Kriz, tüketicilerin tatil sezonlarında ve indirim dönemlerinde teknolojik hediye almasına engel olmadı.

Türk Lirası’nın döviz karşısında ani değer kaybı yaşamasının ardından, geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışı durduran Apple, fiyat listelerini güncelledikten sonra tekrar satışlarını açtı. Apple’ın, ülkemizdeki satışlarının durumu pek iyi olmasa da geçtiğimiz hafta sonu 100 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Aralık ayında 40 milyon iPhone satması bekleniyor

Wedbush Securities tarafından yapılan araştırmaya göre Apple, yalnızca hafta sonu boyunca 10 milyondan fazla iPhone satmayı başardı. Aralık ayına kadar ise 40 milyon akıllı telefon satılması bekleniyor. Ancak şirket, stok sıkıntıları yaşamaya devam ediyor. Talep ve sipariş bekleme süreleri de haftalarca uzuyor.

WS’nin yaptığı araştırmaya göre, Aralık ayında yalnızca Çin’de 15 milyon adet Apple marka akıllı telefon satılması bekleniyor. Uzmanlara göre, çip sıkıntısının yol açtığı, ertelenen satışlar Apple’ın finansal performansını uzun süre etkileyecek.

Şirketin başarılı olduğu tek alan telefon değil. Kulaklık satışlarında da zirvede olan şirket, rakiplerini adeta ezip geçiyor. Apple’ın önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 100 milyon AirPods satması bekleniyor. Bu kategorinin, 2022 mali yılında teknoloji devinin toplam gelirinin yüzde 5’inden fazlasını oluşturması beklendiğini de ekledi.

Apple, Çinli rakiplerini evinde yendi

Apple, Çin merkezli üretici rakibini kendi sahasında geçti. Şirket, Ekim ayında VIVO’yu geride bıraktı. Ancak şirketin hedefleri bununla sınırlı değil. TSMC, Apple tarafından tasarlanan ilk 5G modemlerin üretimine yakın zamanda başlayacak; Böylece 2023’te piyasaya sürülecek iPhone’larda bu ürünler olacak.

2019’da Apple, 4G / 5G yongaları ve modemlerinin geliştirilmesine odaklanan mobil bölümünün büyük bir bölümünü Intel’den satın almıştı. O zamanlar, Tim Cook’un ekipleri tarafından halihazırda yapılmış olan işi hızlandırmanın bir yoluydu.

Sızıntılara göre; “iPhone üreticisi, radyo frekanslarını ve milimetre dalgalarını işlemek için kendi bileşenlerini geliştiriyor; Modemi tamamlamak için. Ayrıca Apple, modem için özel olarak kendi güç tüketimi yönetim çipi üzerinde de çalışıyor” açıklamasını yaptı. TSMC’nin planları planlandığı gibi giderse, Apple’ın SoC’leri gelecek yıl 4nm’ye geçecek; 2022 iPad’ler ve 2023 iPhone’lar ise 3nm gravür işlemine erişecek.