iOS 15 çıkmasına rağmen iOS 14 kullanmaya devam edenlere kötü haber var, Apple yakında bu tercihinizi gözden geçirmenizi isteyecek.

Apple, yıllardır kullanıcılarının en son iOS sürümünü kullanmasını istiyor. Bu politikanın haklı ve haksız nedenleri tartışılır. Eğer cihazınız iOS 15’i destekliyorsa ve siz güncellememeyi tercih edenlerdenseniz, Apple işinizi biraz zorlaştıracak. iOS 12 için bile nadiren küçük güvenlik güncelleştirmeleri geliyor olsa da Apple, eski sürümde kalmanın sonsuza kadar sürmeyeceğinden bahsetti.

Apple, iOS 14’te kalma seçeneğinin geçici olduğunu söyledi

Eğer iOS 14 yüklü bir cihaz kullanıyorsanız ara ara cihazınıza güncellemelerin geldiğini görüyor olabilirsiniz. Bu gelen güncellemeler cihazınıza yeni özellik eklemek yerine onu daha güvenli hale getiriyor. Böylece iOS 14’te kalıp iOS 15’in hatalardan arınmasını beklemek için büyük bir avantajımız oluyordu. iOS 14’te kalmanın mümkün olduğu geçen yıl WWDC’de dahi söylense de Apple, yeni açıklamasında bunun geçici olduğundan bahsetti.

ios 14
iOS 14

Ars Technica’ya verilen demeçte Apple yetkilisi, iOS 14’te kalma seçeneğinin geçici olduğunu dile getirip gelecekte kullanıcıların güncelleme yapmasının gerekeceğini söyledi. Yani hala iOS 14’te kalmaya devam edebilirsiniz, ancak bir gün buna devam etmeniz mümkün olamayacak. Eğer cihazınız iOS 15’i desteklemiyorsa bu durumun sizi etkileyen bir yanı yok, mevcut sürümde kalacaksınız.

Eski iOS sürümlerini kullananların olması, Apple’ı sürekli eski cihazlara güvenlik yaması yayınlatmak durumunda bırakıyor. Bu hem yeni sürümlerin geliştirilmesi için bir pürüz, hem de kullanıcı deneyimini zamanla olumsuz etkileyebilen bir seçim. Bu noktada Apple kullanıcılarının çoğu, yeni sürümlerin cihazlarını yavaşlattığını iddia ediyor.

ios 14
iOS 14

iPhone 6’dan beri eski cihazların işlemcilerinin saat hızı düşürülmese bile gittikçe ağırlaşan iOS işletim sistemi, eski cihazları zorluyor. Bu yüzden cihazının yavaşladığını söyleyen Apple kullanıcıları büyük oranda haklı. Zaten iOS 14’te kalmak isteyenlerin çoğunun iPhone 8 gibi eskiyen cihazları kullananlar olduğunu söylemek de mümkün.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.