Apple, iOS 16 ve macOS 13 ile Safari’ye AVIF görüntü desteği ekliyor

0
3

Apple’ın iOS 16 ve macOS 13 ile önceden yüklenmiş olarak gelen web tarayıcısının en son sürümü olan Safari 16, web push bildirimleri, Paylaşılan Sekme Grubu, yeni parola özellikleri ve daha fazlası gibi çok sayıda yeni özellik getiriyor. Bu yıl içinde resmi olarak kullanıma sunulacak olan güncelleme, iOS ve macOS’ta AVIF görüntü formatı için de destek ekliyor.

Safari ve WebKit müjdecisi Jen Simmons tarafından paylaşıldığı gibi, hem iOS 16 hem de macOS 13 artık AVIF görüntülerini destekliyor.

AFIV, aşina olmayanlar için, JPG formatının aksine, önemli kalite kaybı olmadan kompakt dosyalar sunmak için optimize edilmiş modern bir görüntü codec bileşenidir. AVIF ayrıca şeffaflık, HDR, geniş renk gamı ​​ve hareketli görüntüler gibi modern özellikleri de destekler, böylece GIF’lerin yerini bile alabilir.

Codec bileşeni açık bir standarttır ve şu anda Google Chrome ve Mozilla Firefox tarafından desteklenmektedir. Google, Amazon, Netflix ve Microsoft gibi birden fazla şirket AVIF biçimini destekliyor ve şimdi Apple’ın sonunda AVIF’in iOS ve macOS’a gelmesiyle aynı şeyi yapacağı görülüyor.

Artık bir AVIF görüntüsünü iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’nın en son beta sürümlerini çalıştıran cihazlarda indirebilir ve açabilirsiniz. Artık geliştiricilerin kullanımına sunulan Safari Teknoloji Önizlemesi’nin en son sürümüyle, AVIF görüntüleri web üzerinde de çalışır. Codec, Safari 16 beta’da hala düzgün çalışmıyor, ancak bu sorunun yakında düzeltilmesi gerekiyor.

Safari 16 hakkında daha fazla bilgi

Safari 16’daki diğer yeni özellikler arasında Paylaşılan Sekme Grubu, güçlü parola düzenleme, geliştirilmiş CSS ve Parolalar yer alıyor – geleneksel bir parola oluşturmak zorunda kalmadan Touch ID ile web sitelerinde kimlik doğrulamanın yeni bir yolu.

Apple, bazı Mac kullanıcılarını, macOS Monterey için hazır bir sürümü de olan Safari 16 beta’yı denemeye davet ediyor. Ancak davet edilmediyseniz, macOS Ventura beta sürümüne ihtiyaç duymadan Safari Teknoloji Önizlemesi’ni yine de yükleyebilirsiniz.

Bilmeyenler için Safari Technology Preview, Apple’ın web tarayıcısının deneysel özelliklere sahip alternatif bir sürümüdür. Bu şekilde geliştiriciler, web sitelerini ve web uygulamalarını yeni teknolojiler halka açılmadan önce hazırlayabilir.

Safari 16, bu sonbaharda iOS 16 ve macOS 13 ile birlikte halka sunulacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.