Apple, nesne takip cihazı AirTag aracılığıyla insanların izinsiz takip edilmesinin önüne geçmek için geliştirdiği özellikleri duyurdu.

Apple’ın geçen yıl tanıttığı nesne izleme cihazı AirTag kötü emellere alet edilmişti. Özellikle kadınların AirTag aracılığıyla izinsiz bir şekilde takip edildikleri yönünde haberlerin çoğalmasıyla beraber teknoloji devi yeni kararlar aldı.

Bozuk para boyutunda olan AirTag, kayıp cihazların ve nesnelerin takip edilmesini sağlayan ‘Bul’ ağıyla entegre çalışıyor. Küçük olması nedeniyle bagaja, anahtarlığa veya akla gelecek her yere takılabiliyor. Bu da, siz farkında olmadan cihazın çantanıza veya arabanızın herhangi bir yerine kolaylıkla gizlenmesine yol açıyor.

Apple, AirTag ayrıntılarını yetkili makamlarla paylaşıyor

Apple, web sayfasında yayınladığı duyuruda öncelikle AirTag’in geliştirilme amacından bahsetti. Cihazın, Bul uygulaması aracılığıyla anahtar, cüzdan, sırt çantaları, bagaj vb. kişisel eşyaları takip etmeyi sağladığını vurguladı. Devamında ise AirTag’in amacı dışında kullanılmasını sert bir dille kınadığını ifade etti.

Apple, nesne takip cihazı AirTag aracılığıyla insanların izinsiz takip edilmesinin önüne geçmek için geliştirdiği özellikleri duyurdu.

Şirket açıklamada “AirTag, insanların mülkünün izini sürmek için değil, kaybolan kişisel eşyaların bulunmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Ürünlerimizin her türlü kötü niyetli kullanımını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz.” dedi. İzinsiz takibin ciddi bir toplumsal sorun olduğunu kaydeden Apple, AirTag’in kötüye kullanımını önleyecek yenilikleri duyurdu.

Teknoloji devi, her AirTag’in benzersiz bir seri numarası olduğunu ve bu cihazların Apple Kimliği ile ilişkilendirildiğini hatırlattı. Mahkeme kararıyla veya kolluk kuvvetlerinden gelen geçerli bir talep doğrultusunda hesap ayrıntılarını yetkili makamlara sağladığını söyleyen şirket, bu sayede suçluların yakalanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

AirTag’i ilk kez ayarlayacak kullanıcılara uyarı

Önümüzdeki günlerde Apple yeni bir güncelleme yayınlayacak. Bundan sonra AirTag’i ilk kez ayarlayan her kullanıcı; cihazın yalnızca kendi eşyalarını izlemesi için tasarlandığını ve insanları izinsiz takip etmenin yasal bir suç olduğunu belirten bir uyarı mesajı görecek. Apple, hesap ayrıntılarını gerektiğinde makamlarla paylaştığını da bildirecek.

Hassas bulma özelliği yolda

AirTag için geliştirilen “Hassas Bulma” özelliği bu yıl içinde yayınlanacak. Şu anda bir kullanıcı, çevrede ‘bilgisi dışında’ olan AirTag tespit edildiğinde Apple tarafından uyarı mesajı alıyor. Hassas Bulma işleviyle birlikte iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 sahipleri artık bilinmeyen AirTag’in tam mesafesini ve yönünü cihazdan görebilecekler.

apple airtag

Apple’ın 2022’de kullanıma sunacağı yeniliklerden bir tanesi de; AirTag’in ses tonunu ayarlama. Şu anda istenmeyen izleme uyarısı alan iOS kullanıcıları, çevredeki AirTag’in sesini çalarak onu bulabiliyor. Fakat cihaz uzak olduğu durumlarda sesi duymak zor olabiliyor. Yeni güncellemeyle AirTag sesi en yüksek tonda çalınabilecek.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.