Apple, M1 Ultra ile AMD ve NVIDIA’ya çoklu GPU dersi verdi

0

Apple, M1 Ultra çipinde kullandığı UltraFusion teknolojisiyle birlikte AMD ve NVIDIA’nın yapamadığını başardı.

Apple, 8 Mart’ta düzenlediği Apple Peek Performance etkinliğinde yeni iPad ve iPhone modellerini tanıttı. Fakat dikkatleri üzerine toplayan asıl ürün, AMD ve NVIDIA’nın yıllardır çözmeye uğraştığı sorunları yok sayan, 2 tane M1 Max işlemcinin birleşiminden ortaya çıkan M1 Ultra oldu.

M1 Ultra, AMD ve NVIDIA’nın çoklu GPU sorununu çözdü

Apple, geçtiğimiz yıl tanıttığı ve MacBook Pro modellerinde kullandığı 2 adet M1 Max işlemcisini birleştiren UltraFusion arabirimi sayesinde, M1 Ultra çipinde AMD ve NVIDIA’nın yıllardır üzerinde çalıştığı çoklu GPU bağlantısı sorununu çözmüş olabilir.

M1 Ultra

Zira bu şirketler, SLI (NVIDIA- Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) ve CrossFire (AMD) gibi bağlantıların hiç bir zaman tam verimliliğe ulaşamamasından şikayet ediyor, bu sebeple daha güçlü yeni kartları üretmeyi hedefliyordu.

AMD ve NVIDIA tarafında yaşanan bu problem, grafik performansını artırmak isteyen bir kullanıcı eğer 2 adet bin dolarlık ekran kartı alır ve bunu SLI ya da CrossFire aracılığıyla birbirine bağlarsa, eline 2 bin dolarlık grafik kartı performansı değil, yüzde 50 ile 90 arası belirsiz bir artış geçiyordu.

Bu nedenle, gelecekte yapacağı düzgün bir yükseltme için tekrar 2 bin dolar ödeyerek, daha güçlü bir kart alması gerekiyor. Tabii bu çoklu GPU bağlantısını uygulamalarında desteklemesi gerektiğini ve bilgisayarlara bindirdiği ek iş yükünü de unutmamak gerekiyor.

M1 Ultra

M1 Ultra ise, UltraFusion teknolojisi sayesinde bu sorunları tamamen ardında bırakarak 2 adet M1 Max değil, tek bir çip gibi çalışıyor. 2.5 TB/s bant genişliği, son derece düşük gecikme (özellikle veri aktarımında) sunuyor. Dolayısıyla şimdiye kadar karşımıza çıkan tüm SLI türevlerinden daha verimli.

Performans noktasındaysa, gerçekten de M1 Max’lerin 2 katını verebiliyor. Ayrıca, verimlilik anlamında da büyük bir adım atıldığı belirtiliyor. Fakat şu ana kadar kendi bataryası olan bir cihazla birlikte kullanılacağına dair bilgi paylaşılmadı. Dolayısıyla iMac ve Mac modellerinde kullanılması bekleniyor. Yani MacBook’ların pil ömrünü nasıl etkileyeceğini öğrenemeyebiliriz.

Fakat Apple’a göre yeni gözdesi, NVIDIA’nın en iyi ekran kartlarından RTX 3090’dan daha iyi performans gösterdiği halde 200W daha az güç tüketiyor. Fakat RTX 40 serisi de kapıya dayanmış durumda. Ancak performans tarafında M1 Ultra’yı geçse bile, güç tüketiminde yine oldukça gerisinde kalacaktır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.