Donanım

Apple, Mac için kendi işlemcisini geliştiriyor!

macbook-pro.jpg

Apple’ın, bilgisayarlarında kendi işlemcisini kullanma hayalini gerçekleştirmek konusunda, büyük bir yol kat ettiği ortaya çıktı. Peki, Apple neden kendi işlemcisine geçiş yapmak istiyor?

Apple’ın kurucularından olan ve 6 yıl önce aramızdan ayrılan Steve Jobs, 2005 yılında düzenlenen WWDC etkinliğinde Apple’ın bilgisayarlarında Intel işlemcilere geçiş yapacağını duyurmuş ve ilk cihazlar 2006 yılında kullanıcılar ile buluşmuştu.

Yeni MacBook Pro İnceleme Videosu

Yeni MacBook Pro inceleme videosu yayında. 11 bin TL fiyatıyla ve Touch Bar teknolojisiyle…

O günden bu yana tüm bilgisayar modellerinde Intel tarafından üretilen işlemcileri kullanan Apple’ın, kendi işlemcisine geçiş yapma düşüncesi yıllardır tazeliğini korumaya devam ediyor.

Apple’ın Intel’in geliştirmiş olduğu işlemciler ile yaşadığı bir problem yok.

Ancak, Curpetino merkezli Teknoloji şirketi tıpkı iPhone ve iPad modellerine olduğu gibi MacBook bilgisayarlarında, kendi işlemcisini kullanarak donanım – yazılım uyumunu zirveye taşımak istiyor.

Apple, ilk etapta güç tüketimini düşüren çözümler deneyecek!

Bloomberg’in elde ettiği bilgilere göre, diğer üreticilere olan güveni azalan Apple, Intel’e olan bağımlılığını azaltmak için dizüstü bilgisayarlarında kullanacağı ARM tabanlı bir işlemci geliştiriyor.

Apple’ın ARM tabanlı yeni işlemcisi, Macbook Pro modellerinde yer alan Touch Bar’ın ve Touch ID teknolojisinin çalışmasını sağlayan T1 yongasının aksine daha fazla görevi üstlenecek.

Mac bilgisayarlarda, cihaz uyku durumundayken arka planda işlemler gerçekleştirilmesine izin veren Power Nap moduna geçiş yapıldığında, Intel işlemci devre dışı bırakılarak tüm yükü geliştirilmekte olan T310 işlemcisi üstlenecek ve böylece ciddi bir güç tasarrufu sağlanacak.

Tabi, Apple’ın yeni ARM tabanlı T310 işlemci üzerinde halen çalışmaya devam ettiğini ve Macbook modellerinde görmek için uzun bir süre beklememiz gerektiğini unutmamak gerekiyor.

:: Apple’ın kendi işlemcisine geçiş yapmak istemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.535 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com