Apple’ın kurucularından olan ve 6 yıl önce aramızdan ayrılan Steve Jobs, 2005 yılında düzenlenen WWDC etkinliğinde Apple’ın bilgisayarlarında Intel işlemcilere geçiş yapacağını duyurmuş ve ilk cihazlar 2006 yılında kullanıcılar ile buluşmuştu.

Yeni MacBook Pro İnceleme Videosu

Yeni MacBook Pro inceleme videosu yayında. 11 bin TL fiyatıyla ve Touch Bar teknolojisiyle…

O günden bu yana tüm bilgisayar modellerinde Intel tarafından üretilen işlemcileri kullanan Apple’ın, kendi işlemcisine geçiş yapma düşüncesi yıllardır tazeliğini korumaya devam ediyor.

Apple’ın Intel’in geliştirmiş olduğu işlemciler ile yaşadığı bir problem yok.

Ancak, Curpetino merkezli Teknoloji şirketi tıpkı iPhone ve iPad modellerine olduğu gibi MacBook bilgisayarlarında, kendi işlemcisini kullanarak donanım – yazılım uyumunu zirveye taşımak istiyor.

Apple, ilk etapta güç tüketimini düşüren çözümler deneyecek!

Bloomberg’in elde ettiği bilgilere göre, diğer üreticilere olan güveni azalan Apple, Intel’e olan bağımlılığını azaltmak için dizüstü bilgisayarlarında kullanacağı ARM tabanlı bir işlemci geliştiriyor.

Apple’ın ARM tabanlı yeni işlemcisi, Macbook Pro modellerinde yer alan Touch Bar’ın ve Touch ID teknolojisinin çalışmasını sağlayan T1 yongasının aksine daha fazla görevi üstlenecek.

Mac bilgisayarlarda, cihaz uyku durumundayken arka planda işlemler gerçekleştirilmesine izin veren Power Nap moduna geçiş yapıldığında, Intel işlemci devre dışı bırakılarak tüm yükü geliştirilmekte olan T310 işlemcisi üstlenecek ve böylece ciddi bir güç tasarrufu sağlanacak.

Tabi, Apple’ın yeni ARM tabanlı T310 işlemci üzerinde halen çalışmaya devam ettiğini ve Macbook modellerinde görmek için uzun bir süre beklememiz gerektiğini unutmamak gerekiyor.

:: Apple’ın kendi işlemcisine geçiş yapmak istemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?