Geçtiğimiz günlerde geliştiricilere yaptığı rekor ödemesiyle gündeme gelen Apple, bu sefer de çalışanları için kasasını açacak.

Geçtiğimiz günlerde Apple, kullanıcıların App Store üzerinden yaptıkları satın alımlar sebebiyle, uygulama geliştiricilerine yaptığı 60 milyar dolarlık rekor ödemeyle gündeme gelmişti. Şimdi de çalışanlarının açtığı davayı kaybettiği için bir kez daha yüklü bir ödeme yapması gerekecek.

Apple, kasasından 30 milyon dolar daha çıkaracak

Geçtiğimiz yıllarda Apple çalışanları, şirkete mesai saatleri dışında yaptığı çanta aramaları sebebiyle dava açmıştı. Konuyla ilgili duruşma Temmuz ayında gerçekleşecek olsa da Apple, kabul ettiği 29.9 milyon dolarlık anlaşmanın şartlarını ayrıntılı olarak açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde geliştiricilere yaptığı rekor ödemesiyle gündeme gelen Apple, bu sefer de çalışanları için kasasını açacak.

Bununla birlikte, talep sahiplerinin (ve diğer herkesin) yasal web sitesinde davayla ilgili belgelere erişmesine olanak sağladı. Belgelere bakıldığında orijinal toplu dava şikayetinden uzlaşma bildirimlerine ve farklı grup üyesi türlerine kadar gerekli her şeyi içerdiğini görüyoruz. Ayrıca, yerleşim yöneticisiyle nasıl iletişime geçileceğine dair de ek bilgi paylaşımı yapılıyor.

Bir grup Apple çalışanı, vardiyaları sırasında veya işe giderken, çantalarını kontrol etmek için geçen ve beş ila 20 dakika süren süreyi ödemedikleri için 2013 yılında şirkete dava açmıştı. Apple’ın bunu yaparak Kaliforniya yasalarını ihlal ettiğini öne sürmüşlerdi.

Apple ise mahkemede buna cevaben, işçilerin çalıntı mallar veya ticari sırlarla ayrılmamalarını sağlamak için çanta kontrollerinin gerekli olduğunu söyledi. Ayrıca politikayı beğenmeyenlerin, çantalarını veya iPhone’larını işe getirmemeleri durumunda sorunun çözüleceğini belirtmişti. Fakat 2015 yılında, çalışan aramalarını tamamen durdurma kararı aldı.

Bir bölge mahkemesi başlangıçta davayı reddederken, dava temyiz üzerine Kaliforniya Yüksek Mahkemesine gitti. Burada yargıç davacıların yanında yer aldı. Daha önce bir mahkeme dosyasında açıklandığı gibi, dava, California’daki 52 Apple Store’da 25 Temmuz 2009’dan 10 Ağustos 2015’e kadar çanta kontrolüne tabi tutulan 14.683 işçiyi kapsıyor. Dolayısıyla her biri uzlaşma tutarından 1286 dolar pay alacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın