Apple’ın, yeni nesil iPhone 7 modelinde kullanacağı Apple A10 işlemcinin, performans sorunlarından dolayı Samsung tarafından üretilmeyeceği söyleniyor

iPhone 6s modelleri ile gelen Apple A9 işlemci sergilemiş olduğu performans ile gündeme gelmeye başarmıştı. iPhone 6s kullanımının yaygınlaşmasının ardından Apple A9 işlemcide performans farklılıklarının olduğu ortaya çıkmıştı. Samsung tarafından üretilen Apple A9 işlemcilerin,TSMC tarafından üretilen A9 işlemcilerden daha düşük performanslıçalıştığı ve %3 ile %2 arasında daha fazla pil tükettiği iddia edilmişti. Bu iddia kısa süre sonra Apple tarafından doğrulanmıştı.

iPhone 6s satın alacağınız zaman işlemcinin Samsung tarafından mı yoksaTSMC tarafından mı üretildiğini anlamak imkansız. Ancak iPhone’u satın aldıktan sonra çeşitli sistem bilgilerini gösteren uygulamalar yükleyerek bu bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Samsung tarafından üretilen işlemcilerin sergilediği %3’lük performans kaybı Apple için hiç de iyi olmadı.

J.P. Morgan analisti Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı iPhone 7 modelinde yer alacak Apple A10 işlemciyi Samsung tarafından üretilmeyeceğini ve tüm üretimin TSMC tarafından olacağını dile getirdi. Apple A10 işlemcinin seri üretimi için TSMC’nin ek mesai yapması gerekiyor. Eğer tüm üretim yükü TSMC’ye verilirse iPhone 7 stoklarında sorun yaşanabilir. Bakalım Apple önümüzdeki yıl Apple A10 işlemci üretimi için nasıl bir yol izleyecek?