Apple Türkiye’nin tüm ürün satışlarını durdurması sonrasında sipariş iptali ihtimali kullanıcıları korkutmaya başladı. Apple’dan cevap geldi.

Döviz kurunun hızlı artması nedeniyle özellikle son iki hafta içerisinde birçok kişi, acil ihtiyacı olmamasına rağmen fiyatı artacağı için hem kullanım hem de ticaret yapmak amacıyla bilgisayardan telefona onlarca farklı ürünün siparişi verdi. Uzun süredir fiyat değişikliği yapmaması nedeniyle en çok ilgi görenlerden birisi de Apple ürünleri oldu.

En iyi senaryoda 2022’nin başında zam yapması beklenen Apple dün akşam saatlerine doğru beklenmedik bir hamle yaparak tüm ürünlerin satışını durdurdu. Şu anda Apple’dan ürün almak istediğinizde “Şu anda mevcut değil” ibaresini görüyorsunuz. Çeşitli alışveriş sitelerinde ise fırsatçılık yapan satıcılar nedeniyle ürünlerin fiyatı iki kat artmış durumda. Apple’ın zamlı fiyatlar ile ürünleri tekrar satışa sunması beklenirken, cevabı çok merak edilen bir soru var.

Apple Türkiye: Sipariş iptali söz konusu değil

Dün veya önceki günlerde Apple Türkiye mağazasından sipariş veren kullanıcıların ürünleri teslim edilecek mi? Çeşitli alışveriş sitelerinin dün verilerin iPhone siparişlerini iptal etmesi ve bunun sosyal medyada yayılması sonrasında Apple’ın ne yapacağı konusunda ciddi bir merak ve endişe oluştu.

Tüm alışveriş siteleri ile benzer şekilde Apple.com adresinde de sipariş iptalinin hangi durumlarda yapılacağı konusunda detaylı bilgiler (kullanıcı sözleşmesi) yer alıyor. Ancak Apple ile yaptığımız görüşmeler sonucunda aldığımız cevap, sosyal medyadaki iddiaların aksine sipariş iptali gibi bir durumun söz konusu olmadığı ve ürünlerin teslim edileceği yönünde oldu.