Daha önce defalarca kez hayat kurtaran Apple Watch, bu sefer de yaptığı erken teşhisle gündeme geldi. İşte detaylar…

Giyilebilir teknolojilerinin yaygınlaşmasındaki aslan payı akıllı saatlerin diyebiliriz. Gün geçtikçe daha da yetenekli hale gelen bu ürünler, artık saat işlevinden çok insan hayatını kurtarabilen önemli bir araç olarak görülüyor. Şüphesiz Apple Watch da bunların başında geliyor. Daha önce defalarca kez hayat kurtaran akıllı saat, son olarak bünyesinde barındırdığı bir özellik sayesinde bir kişinin kalp sorunları yaşadığını tespit ederek ileride kalp krizi gibi önemli sorunlarla karşılaşmasına engel oldu.

Apple Watch, düzensiz ritim bildirimleri özelliği ile hayat kurtardı

Geçtiğimiz günlerde Michael Reilly adlı Twitter kullanıcısı, yaptığı paylaşımda Apple Watch saatinin atriyal fibrilasyon anlamına gelebilecek düzensiz ritim olup olmadığını kontrol etmek için zaman zaman kullanıcıların kalp atışlarını bildiren ”Düzensiz ritim bildirimleri özelliği”nin uyarısı sayesinde kardiyoloğa giderek kalbindeki 3 damarın tıkalı olduğunu öğrendiğini açıkladı.

Aynı zamanda düşük karbonhidrat diyeti yaptığını, zeytinyağı tükettiğini, haftada 5 kez ağırlık çalıştığını, gayet fit ve sağlıklı yapıda olduğunu ifade eden Reilly, Apple Watch saatinin bildirimiyle ölümden kurtulduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra hastanede detaylı kontrollerden geçen Reilly için vakit kaybetmeden baypas ameliyatı kararı verildi. Gelen bilgilere göre, söz konusu ameliyat yarın gerçekleşecek.

Bunun aksine geçtiğimiz haftalarda bir grup Apple Watch kullanıcısı, kullandıkları ürünlerin güvenli yapıda olmadığı iddiasıyla Apple’a dava açmıştı. Kullanıcılar, Apple’ın alandan tasarruf sağlamak amacı ile akıllı saatlerinde pile yeterli alan ayırmadığını ve pil, şişmesi gibi ekstrem durumlarda fazla alan olmadığı için direkt olarak ekranla temas ederek çatlama veya kırılmalara neden olarak insan sağlığına zarar vereceğini iddia etmişti.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.