Apple, yapay zeka gelişimi adına yaptığı atılımlara bir yenisini ekledi ve Perceptio adlı firmayı satın aldı. Peki, Apple, Perceptio ile ne yapacak? Detaylar haberde.

Yapay zekaya önem veren Apple, VocallQ’yu satın aldıktan sonra şimdi dePerceptio’yu bünyesine kattı. Siri’nin konuşma arayüzlerini geliştirmek için anlaşma sağlanan VocallQ, kullanıcılara daha doğal bir sohbet etkisini vermek için planlanmıştı.

Yapay zeka çoğunlukla bilgisayarlar ile ilişkilendirilen bir dal gibi gözükse de aslında matematik, felsefe, biyoloji gibi bilimlerle de ilgilidir. Günümüzde yapay zekanın kullanım alanı robotik yapılarla gelişmiş olup, otonom kontrolü, hedef tespiti, bilgisayar oyunları gibi geniş yelpazeye yayılmıştır

Apple’ın yapay zeka planları

Perceptio’nun satın alınmasındaki amaçlardan başlıcası, gelişmiş yapay zekanın kullanılabildiği akıllı telefon teknolojisini, kullanıcı verisini paylaşma ihtiyacı olmadan sunabilmek. Firmanın yapay zeka araştırmacıları olan Nicolas Pinto ve Zak Stone, derin öğrenmeyi kullanarak görsel tanıma sistemleri üzerine yoğunlaşmış. Yapay zekanın yeni teknolojisi olan derin öğrenme algoritması, makineye görüntü ve ses tanımada başka bir boyut kazandırır. Derin öğrenmenin önemli noktası bir nesnenin gösterimindeki farklı katmanlardır. Görüntünün alt katmanından başlanır ve piksel olarak tanımlama gerçekleştirilir.

Perceptio’nun hedefi akıllı telefonlarda yapay zeka ile çalışan görsel sınıflandırma sistemi yaratabilmek. Bunun amacı verilerin fazla dış bellek gereksinimini ortadan kaldırmak. Apple’ın kullanıcı verilerini düşürmek istediği ve cihazlarındaki işlemleri hızlandırmak istediği düşünülürse, planlarına uygun atılımlar yaptıklarını söyleyebiliriz.

 

Kaynak: ShiftDelete