Apple, yeni donanım ürünlerini oluşturmayı odağına alarak yeni bir araştırma merkezi kurma yoluna gidiyor. Şirket Pekin, Çin merkezli olarak kuracağı araştırma merkezine 45 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Apple’dan Çin’e Dev Yatırım!

Teknoloji dünyasının en büyük firmalarından biri olan Apple, şimdilerde Çin bölgesine daha fazla…

Apple’ın yeni araştırma merkezi

Wall Street Journal‘da yer alan habere göre, Apple‘ın yeni araştırma merkezi 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Şirketin yeni tesisinin içerisinde; bilgisayar donanımı, iletişim, ses ve işitsel donanım ürünleri üzerinde çalışılacak.

Zhongguancun Science Park Yönetim Kurulu, geçtiğimiz ay sosyal medyada yaptığı açıklama itibariyle, Apple‘ın Çin üzerinde daha fazla genişlemeye yönelik planlarının olduğunu belirtmişti.

Apple’dan Çin Çıkarması!

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple, Çin Macau özerk bölgesindeki ilk Apple Mağazası’nı…

Ağustos ayında Çin’e bir ziyaret gerçekleştiren Apple CEO‘su Tim Cook, gelecek süreçte ülkede araştırma ve geliştirme tesisi açacaklarını söyleyerek bölge pazarında daha fazla yatırımda bulunacaklarının sinyallerini vermişti.

Apple’ın yeni araştırma merkezi Pekin‘in Wangjing bölgesinde yer alan bir bilim parkı üzerinde bulunacak.

Çin‘in Apple‘ın cihazlarının imalatı ve satışı konusunda oldukça önemli pazar olduğu biliniyordu. Son zamanlarda Çin’de çeşitli sıkıntılı durumlara maruz kalan şirketin ülkede ticari faaliyetlerini sürdürüp sürdürmeyeceği oldukça merak ediliyordu.

Apple, Çin’de Kan Kaybediyor!

Apple iTunes filmleri, iBook mağazası uygulamaları sorunları nedeniyle, Çin’de oldukça kötü bir…

Uzmanlar ise Apple‘ın donanım ürünlerini odağına alarak meydana getireceği araştırma tesisinin ülke-şirket ilişkilerine önemli katkıda bulunabileceğini dile getiriyorlar.

Çinli yetkililer bu yılın başlarında iBooks ve iTunes Film servislerinin ülke genelinde kullanımını yasaklamış; şirketin yakın temaslarına rağmen ülkede Apple mağazası açmasına engel olmaya çalışmıştı.

:: Apple’ın, Çin üzerindeki faaliyetlerinin sürdürebilirlik sağlayacağını düşünüyor musunuz?

KAYNAK :