Ortaya çıkan haberlere göre Apple, tüm iPhone modelleri için yeni bir NFC ödeme sistemi üzerinde çalışıyor.

Apple hakkındaki sızıntı haberleri her geçen gün artıyor. Son paylaşılan raporlara göre şirket, mevcut ödeme yöntemlerine bir alternatif olacak NFC temelli yeni sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. İşte detaylar…

Apple, NFC ödeme sistemini getiriyor

Apple, üzerinde çalıştığı yeni ödeme yöntemi sayesinde, halihazırda iPhone ve iPad kullanan kişilerin herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan NFC temelli sistemi kullanabilmesini hedefliyor. Tabii yeni gelecek cihazlarda da bu özellik sunulacak.

Ortaya çıkan haberlere göre Apple, tüm iPhone modelleri için yeni bir NFC ödeme sistemi üzerinde çalışıyor.

Bu yeni NFC temelli ödeme sistemi sayesinde, Apple, yerleşik NFC çipini kullanarak dokun ve öde terminal teknolojisini doğrudan iPhone’a entegre ederek Square’in donanımında yükseltme yapmak istiyor. Dolayısıyla bu, küçük işletmelerin herhangi bir harici donanım olmadan dokun ve öde ödemelerini kabul edebilecekleri anlamına geliyor.

Görünüşe göre bu özellik, Apple Pay ile de çalışacak. Yani, kullanıcıların ödeme yapmak için iPhone’larını başka bir iPhone’un arkasına dokundurmalarına izin verecek. Buna ek olarak, tıpkı Android tarafında gördüğümüz gibi kredi kartlarını cihazlara tanımlayabilecek. Bu sayede temassız ödeme kabul eden tüm pos cihazları, Apple ödemelerini ek donanıma ihtiyaç olmadan kabul edecek.

Tabii henüz şirketin bu özellik için mevcut bir ödeme ağıyla ortak olmayı mı yoksa tek başına mı başlatmayı planladığı bilinmiyor. Ayrıca, Apple Pay’in bir parçası olarak markalanıp markalanmayacağı da henüz kesinlik kazanmadı. Fakat hepsinin tek çatı altında toplanması bekleniyor.

Dün, iOS 15.3 genel kullanıma sunuldu. Bu nedenle iOS 15.4 beta testinin bir an önce başlaması bekleniyor. Ayrıca şirket, iOS 15.4 ile birlikte önümüzdeki aylarda getireceği bir yazılım özelliği sayesinde bu özelliği kullanıma sunmaya başlayabilir. Fakat anlaşmalara bağlı olarak bu özelliğin iOS 16’ya ertelendiğini duymak da şaşırtıcı olmaz.

Tabii Apple bu hizmet üzerindeki çalışmalarını dün başlatmadı. Şirketin bu uğurdaki çabaları, Mobeewave’i 2020’de yaklaşık 100 milyon dolara satın almasının ardından geldi. Bundan önceki dönemdeyse Mobeewave, telefonunuza bir dokunuşla kredi kartı ödemelerini sorunsuz bir şekilde kabul etmenin yolu olarak kendini pazarlıyordu. Yani aslında bu yeni özelliğin eli kulağında diyebiliriz.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.