Apple’ın geliştirdiği Force Touch patenti sızdırıldı

0
0

Apple, iPhone 11 serisi ile birlikte Force Touch özelliğinden vazgeçti. Şirketin yeni Force Touch teknolojisi için patent aldığı sızdırıldı.

Apple, MacBook haricindeki tüm ürünlerinden Force Touch özelliğini kaldırdı. Şirketin Apple Watch, iPhone ve MacBook ailesi için yeni Force Touch teknolojisi geliştirdiği ortaya çıktı.

iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinde Force Touch özelliği bulunuyor. 3D Touch olarak da bilinen özelliğin kaldırılması birçok kullanıcı tarafından eleştirildi. Sızdırılan bilgilere göre, Apple’ın yeni cihazlarında yeni Force Touch teknolojisi yer alacak.

Apple, iPhone 14’te yeni Force Touch teknolojisini kullanabilir

Patently Apple, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan yeni belgeleri ortaya çıkardı. Kuvvet-basınç sensörü için alınan birden fazla Apple patenti, cihazlarda nasıl kullanılacağı hakkında bilgi veriyor.

Apple, iPhone 14'te yeni Force Touch teknolojisini kullanabilir

En çok dikkat çeken patent, Apple Watch gibi küçük boyutlu cihazlar için tasarlanmış kuvvet sensörüne ait. Standart kuvvet sensörleri, geniş boyutlara sahip olduğu için cihazlarda oldukça fazla yer kaplıyor. Yeni teknoloji ile Apple, mikroelektromekanik sıvı basınç sensörlerini kullanarak 3D Touch yüzeyi yapabilecek.

Patent, basınca duyarlı yan düğmeye sahip bir Apple Watch’a ait. Şirketin bir sonraki modellerde fiziksel düğmeleri basınç sensörleriyle yenileyeceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz aylarda sızdırılan başka bir patent, Apple Watch için alınan dijital kurma koluyla ilgiliydi. Apple’ın akıllı saatlerinde daha az hareketli parça kullanmak için çalışma yürüttüğü belirtiliyor.

Listede dikkat çeken bir diğer patent ise basınç sensörü ile nabız ölçüm işlemine ait. Apple, kan basıncı ve nabız ölçebilen yeni nesil sensör geliştirdi. Söylentilere göre, Apple Watch 8 serisinde yeni sağlık özelliklerine yer verilecek. Analistler, 2022 yılında Apple Watch ile ilgili daha fazla sızıntının ortaya çıkacağını tahmin ediyor.

Patent rakamları, teknolojinin tek bir bileşen kullanmak yerine birden fazla küçük modülü bir araya getirdiğini gösteriyor. Bu nedenle Apple’ın 3D Touch’ı daha düşük maliyetli ve birden fazla ürüne dahil edilmesi daha kolay bir teknolojiyle geri geleceği tahmin ediliyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.