Apple’ın iOS 16’sı spam SMS mesajlarını bildirmenize izin verecek

0
1

Bir iOS kullanıcısıysanız, bilgileri doğrudan Apple’a gönderen bir spam iMessage aldığınızda muhtemelen “Önemsiz Bildir”e dokunmaya alışmışsınızdır. MacRumors, önemsiz SMS mesajlarının yakında geliştiriciler için piyasaya sürülen ve bu Temmuz ayında halka sunulacak olan iOS 16 beta 2’deki raporlama özelliğine dahil edileceğini bildirdi. Apple, bu özelliği yalnızca belirli operatörler için kullanıma sunuyor, ancak hangileri olduğunu belirtmedi.

SMS mesajlarını önemsiz olarak işaretleyen kullanıcılar, metnin numarasını ve içeriğini hem Apple’a hem de telefonlarının veya cihazlarının operatörüne gönderecektir. İstenmeyen metinleri bir telefon operatörüne bildirmek normalde tüm mesajı dört basamaklı bir numaraya (çoğu kişinin araması gereken) iletmeyi gerektirir, bu nedenle bu özelliği yaklaşan iOS güncellemesine sarmak kullanıcılara bir adım kazandıracaktır. Bir iletiyi önemsiz olarak bildirmek, numarayı engellemez, bu nedenle kullanıcıların bunu yine de manuel olarak yapması gerekir.

Ücretsiz hediye kartları veya sipariş etmediğiniz paketler için teslimat uyarıları sunan şüpheli metinlerde bir artış fark ettiyseniz, bir şeyler hayal etmiyorsunuz demektir. İstenmeyen e-posta ve dolandırıcılık SMS mesajları, kısmen veri ihlalleri ve dolandırıcıların bu tür mesajları toplu olarak göndermesini kolaylaştıran yazılımların mevcudiyeti nedeniyle yükselişte. Spam engelleme uygulaması RoboKiller’in bir tahminine göre, ABD’de Mayıs ayında yaklaşık 12 milyar spam metni gönderildi.

İOS 16’nın beta sürümünü yüklemek konusunda endişeliyseniz, yalnızca biraz beklemeniz gerekecek – Apple, iOS 16’yı sonbaharda resmi olarak piyasaya sürmeyi bekliyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın