Araştırmacılar kanser kokusu alabilen ‘cyborg çekirgeler’ yaptı

0
2

Pandeminin başlarında bilim adamları, insanlarda COVID-19 enfeksiyonlarını tespit etmek için köpekleri eğitmeye çalıştı. Sonuçlar tahmin edilebilirdi. Adamın en iyi arkadaşı, hastalığı tespit etmede usta olduğunu kanıtladı, ancak araştırmacıların kendilerine sormaya devam ettikleri soru, bu yaklaşımı nasıl ölçeklendirecekleriydi. Ne de olsa, bir köpeği eğitmek pahalıdır.

Yine de, hasta insanları tespit etmek için hayvanları kullanma fikri iyi bir fikir ve Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi yeni bir şekilde yaklaştı. bioRXiv dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, çekirge tabanlı bir kanser tarama sistemini detaylandırdılar. MIT Teknoloji İncelemesine göre, teknoloji, Profesör Debajit Saha ve meslektaşları tarafından beyinlerinin loblarına implante edilen elektrotlarla cerrahi olarak değiştirilmiş çekirgeleri içeriyor. Bu elektrotlar, kokuları algılamak için kullandıkları her bir böceğin anteninden gelen sinyalleri yakalamak için oradaydı.

Ekip, ayrı bir sağlıklı hücre grubuna ek olarak üç farklı türde kanserli insan ağız hücresi üretti ve bu dokulardan yayılan gazları yakalamak için bir cihaz yaptı. Daha sonra bu cihazı böceklere gaz kokusu vermek için kullandılar. Çekirgelerin beyinlerinin her doku tipine farklı tepki verdiğini ve sadece gazları kaydederek hasta hücreleri doğru bir şekilde tanımlayabildiklerini buldular.

Yerel kliniğinizin kanser taramaları için böcek kullandığını görüp göremeyeceğinizi söylemek zor. Çalışma henüz hakemler tarafından gözden geçirilmedi ve Gıda ve İlaç İdaresi gibi düzenleyicilerin böyle bir prosedürü onaylayıp onaylamayacağını bilmek zor. İnsanlar çekirgelerin tedavisini de şüpheli bulabilirler. MIT Technology Review’a konuşan Saha, “Böcek, vücut işlevi açısından öldü” dedi. “Sadece beynini canlı tutuyoruz.”

Saha ve ekibi proje üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyor. Mevcut sistemlerin çalışması için altı ila 10 çekirge beyni gerekiyor. Yeni elektrotların ekibinin daha fazla nöron kaydetmesine izin vereceğini ve böylece tek bir çekirge beynini bireysel bir tarama için yeterli hale getireceğini umuyor. Ayrıca beyni ve anteni tutan cihazı taşınabilir hale getirmek istiyor, bu da ekibin sistemi laboratuvar dışında kullanmasına izin verecek.

Locust screening system

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın