Araştırmacılar, titreşimlerden sesi yeniden yaratan düşük maliyetli bir kamera sistemi kurdular

0
2

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sesi çıkarım veya mikrofon olmadan yeniden oluşturmayı mümkün kılan bir hassasiyet düzeyiyle ses titreşimlerini görünüşte algılayabilen bir kamera sistemi geliştirdiler. CMU Bilgisayar Bilimleri Okulu Robotik Enstitüsü’nden (RI) bir ekip, iki kamera ve bir lazer içeren sistemi kurdu. Üniversite bir basın açıklamasında, insan gözünün göremediği “yüksek hızlı, düşük genlikli yüzey titreşimlerini” algılayabildiğini söyledi.

Sistem, önceki araştırmalarda kullanılan yüksek hızlı kameralar yerine, maliyeti düşürmesi gereken normal kameralara sahiptir. RI profesörü ve Aydınlatma ve Görüntüleme Laboratuvarı başkanı Srinivasa Narasimhan, “Optik mikrofonu çok daha pratik ve kullanışlı hale getirdik” dedi. “Maliyeti düşürürken kaliteyi daha iyi hale getirdik.”

Bir algoritma, bir panjur ve global bir obtüratör tarafından yakalanan benek desenlerini karşılaştırır. Titreşimleri hesaplamak ve sesi yeniden oluşturmak için desenler arasındaki farkları kullanır. Bir benek deseni (bu durumda lazer tarafından oluşturulur), pürüzlü bir yüzeyden yansıdıktan sonra uzaydaki tutarlı ışığın davranışını ifade eder. Bu davranış, yüzey titreştikçe değişir. Sarmal deklanşör bir görüntüyü bir uçtan diğer uca hızla tararken, global deklanşör aynı anda tüm görüntüyü yakalar.

Sistem üzerine bir makalenin ortak yazarı olan yardımcı doçent Matthew O’Toole, “Bu sistem, bilgisayarla görme ile yapılabileceklerin sınırlarını zorluyor” dedi. “Bu, yüksek hız ve küçük titreşimleri yakalamak için yeni bir mekanizma ve yeni bir araştırma alanı sunuyor.”

Araştırmacılar, aynı anda çalınan gitarların sesini izole edebildiklerini söylüyorlar. Sistemin bir çip torbasını gözlemleyebildiğini ve yakındaki bir hoparlör tarafından yayılan sesi önceki optik mikrofon yaklaşımlarından daha yüksek doğrulukla yeniden oluşturmak için bundan gelen titreşimleri kullanabildiğini iddia ediyorlar.

Bu teknoloji için birçok potansiyel uygulama var. Araştırmacılar, örneğin, sistemin bir fabrikadaki makinelerden gelen titreşimleri izleyerek sorun belirtilerine bakabileceğini öne sürüyorlar. Ses mühendisleri, karışımı geliştirmek için sesi bir enstrümandan da izole edebilir. Özünde, ses kayıtlarından ortam gürültüsünü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın