ARM’nin Immoralis GPU’su, donanım tabanlı ışın izlemeyi daha fazla Android cihaza getirecek

0
2

ARM’nin en yeni amiral gemisi GPU’su, şirket için bir ilk olan donanım tabanlı ışın izleme sunacak. Dün duyurulan Immoralis-G715, firmanın önceki nesil premium Mali GPU’larına kıyasla yüzde 15 performans artışı vaat ediyor. Performans iyileştirmesi, mimari iyileştirmeler ve 16 adede kadar çekirdeğe uyum sağlayabilen bir tasarım sayesinde gerçekleşir.

Arm Immoralis-G715 duyuruldu: Özellikleri neler? ixirweb.com

ARM, geçen yılki Mali-G710 ile yazılım tabanlı ışın izleme için zaten destek sunmuştu. Ancak şirket, Immoralis-G715’in özel donanımı sayesinde ışın izleme performansında yüzde 300 iyileşme sağlayacağını iddia ediyor.

Yakın zamanda ışın izlemeli bir mobil başlık görüp görmeyeceğini söylemek zor. Oyun oluşturmak çok pahalı olduğu için çoğu geliştirici projelerini mümkün olduğunca çok cihazda oynanabilir hale getirmeye çalışır. Yakın gelecekte, Immoralis-G715’in Değişken Hız Gölgelendirme desteğinden bir fayda görmeniz daha olasıdır. VRS, GPU’nun çabalarını bir sahnenin en fazla ayrıntı gerektiren kısımlarını oluşturmaya odakladığını gören bir teknolojidir. Muhtemelen görsel kalitede bir düşüş algılamayacaksınız, ancak GPU daha verimli çalışacaktır. ARM, teknoloji sayesinde bazı oyunlarda kare hızında yüzde 40’a varan iyileştirmeler gördüğünü söylüyor.

ARM dün iki GPU daha duyurdu: Mali-G715 ve Mali-G615. Her iki bileşen de daha pahalı olan kardeşlerinde bulunan VRS teknolojisini içeriyor ancak ışın izleme sunmuyor ve daha düşük genel performans için daha az çekirdeğe sahip.

Immoralis-G715 GPU’lu Android telefonlar 2023’te gelmeye başlayacak. En azından zamanlama söz konusu olduğunda, ARM arayı kapatıyor. AMD’den ışın izleme grafikli Samsung Exynos 2200, Avrupa’da ve dünyanın diğer yerlerinde Galaxy S22 telefonlarında zaten mevcut.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.