Astronot Jessica Watkins, uzaydan bir bilim makalesi yayınlayan ilk kişi olarak tarihe geçti

0
2

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronot Jessica Watkins, uzaydan bir bilim makalesi yayınlayan ilk kişi olarak tarihe geçti.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bulunduğu sırada hakem değerlendirmesinin son aşamasının tamamlanması ile beraber, NASA astronotu Dr. Jessica Watkins uzaydan bilimsel bir makale yayınlayan ilk kişi oldu. Watkins, bu olağandışı olayın yanı sıra uzayda bilim yapma deneyimi hakkında açıklamalar yaptı.

Watkins’in Journal of Geophysical Research: Planets’te yayınlanan makalesi, NASA’nın Curiosity aracının şu anda araştırmakta olduğu Mars’ın Gale Krateri ile ilgili veriler üzerine yaptığı jeoloji doktora sonrası araştırmasının bir parçasıydı. Watkins liderliğindeki çalışma, Kızıl Gezegenin su bakımından zengin bir havzadan bugünkü kuru, soğuk bölgeye dönüşümüne sebep olan jeolojik değişimlere dair görüler sunuyor.

Dr. Watkins, verdiği demeçte, “makale, Mars’taki Gale kraterindeki bir dizi tortul kayaçta bir uyumsuzluğun veya çökelme zamanında bir süreksizliğin keşfini anlatıyor” dedi ve devam etti: “Bu uyumsuzluk, kraterde bir göl varken oluşan kayaları ve iklimin çok daha kuru olduğu zamanlarda oluşan üstteki kayaları ayırarak eolian kum tepelerinin oluşumuna yol açar. Bu nedenle, uyumsuzluk, Gale kraterinde ıslak iklimden kuru iklime bir geçişi kaydediyor ve Mars’ta ıslak iklimden kuru iklime küresel bir geçişle tutarlı kanıtlar sağlıyor.

kaynakça:chıp

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın