AT&T, kablosuz 911 çağrılarının ABD genelindeki uygun çağrı merkezlerine konum tabanlı yönlendirmesini başlattığını duyurdu. Şirket, “cihaz GPS ve hibrit bilgilerini kullanarak kablosuz bir 911 aramasının nereden geldiğini hızlı ve daha doğru bir şekilde belirleyen” ilk ABD taşıyıcısı olacağını söyledi. Bu, aramayı doğru 911 çağrı merkezine (kamu güvenliği yanıt noktası veya PSAP) yönlendirmesine izin verecek ve daha sonra “ilk müdahalecileri doğru yere daha hızlı gönderebilecek” diye yazdı.

Şimdiye kadar, kablosuz 911 çağrı yönlendirmesi, genellikle 10 milden daha iyi olmayan bir doğrulukla, baz istasyonlarının konumuna dayanıyordu. AT&T, yeni sistemin, özellikle eyalet, ilçe veya şehir sınırlarının çakıştığı PSAP sınır bölgelerinde bir çağrı yapıldığında, bulunduğu yere 50 metre mesafedeki bir cihazı bulabilecek ve potansiyel olarak gecikmeleri azaltabilecek.

AT&T starts automatically routing wireless 911 calls to the correct call centers

AT&T, Locate Before Route konum tabanlı 911 yönlendirme özelliğini kullanmak için Intrado adlı bir şirketle işbirliği yaptı. Intrado, şu anda kablosuz aramaların yaklaşık yüzde 10’unun ve sınır bölgelerindeki yüzde 50’ye kadarının farklı bir acil durum iletişim merkezine (ECC) aktarılması gerektiğini ve bunun olası gecikmelere neden olduğunu belirtiyor. Yeni sistem, sözde hızdan ödün vermeden aktarım ihtiyacını azaltmak için cihaz tabanlı hibrit verileri ve dinamik yönlendirmeyi kullanıyor.

Federal İletişim Komisyonu (FCC), aramaların doğru PSAP’lere daha doğru bir şekilde aktarılması konusunda 2018’de bir soruşturma başlattı, bu nedenle bir süredir devam ediyor. Düzenleyici ayrıca yakın zamanda, acil servislerin çok katlı binalardan 911 çağrılarının nereden geldiğini bulmasına yardımcı olmak için taşıyıcıların Z ekseni konum verileri (yükseklik) sağlamaya başlamasını talep etti.

AT&T’nin ülke çapında sunumu artık Alaska, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Oregon, Washington, Wyoming, Kansas, Illinois, Iowa, Minnesota, Kuzey Dakota, Missouri, Nebraska, Güney Dakota ve Guam’da mevcuttur. Önümüzdeki birkaç hafta içinde diğer bölgelerde kullanıma sunulacak ve dağıtımın Haziran 2022’nin sonunda tamamlanması planlanıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın