Avustralya başbakanına ait WeChat hesabı hacklendi

0
1

Bir milletvekili, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’a ait WeChat hesabının Çin hükümeti desteği ile hacklendiğini iddia etti.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison’a ait WeChat hesabı geçtiğimiz aylarda hacklendi. İlk olarak NewsCorp Australia tarafından ortaya çıkarılan olay, devlet yetkililerinin açıklamaları sonrası farklı bir boyut kazandı. Scott Morrison’un WeChat hesabının Çin hükümeti desteğiyle hacklendiği iddia edildi.

NewsCorp Australia, Scott Morrison’un bir süredir WeChat hesabıyla ilgili erişim sorunu yaşadığını duyurdu. Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü kıdemli analisti Fergus Ryan, hesabın bir Çin vatandaşı tarafından ele geçirildiğini açıkladı.

Tencent, Scott Morrison’un hacklenmesi ile ilgili açıklama yaptı

Milletvekili Gladys Liu, “Tencent, Scott Morrison’un hesaba erişimini engelledi. Ancak Anthony Albanese’nin hükümeti eleştirdiği hesabı halen etkin durumda. Seçim yılında olduğumuzu göz önünde bulundurursak, bu tür bir müdahale kabul edilemez. Bu konu tüm Avustralyalı politikacılar tarafından ciddiye alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Bir milletvekili, Avustralya Başbakanı Scott Morrison'a ait WeChat hesabının Çin hükümeti desteği ile hacklendiğini iddia etti.

Liu, platform tarafından olay ile ilgili açıklama yapılıncaya kadar resmi ve kişisel WeChat hesapları üzerinden boykot edeceklerini belirtti. Bazı koalisyon üyeleri de Liu’nun boykotunu destekleyeceklerini açıkladı.

Dijital dönüşümden sorumlu Bakan Stuart Robert, konu hakkında açıklama yaptı. Pazartesi sabahı The Today Show’a konuşan Robert, Başbakanlık ofisinin hacklenme konusunda Çin hükümetiyle iletişim kurmaya çalıştığını söyledi.

ZDNet ile iletişime geçen Tencent sözcüsü, “Edindiğimiz bilgilere dayanarak, olayın hesap sahipliği konusunda anlaşmazlık olduğunu belirtmem gerekiyor. Söz konusu hesap, ilk olarak bir Çin vatandaşı tarafından kaydedildi. Daha sonra bir teknoloji şirketine devredilen hesap ile ilgili çalışma yürütüyoruz. Platform kurallarımıza uygun bir şekilde bu sorunu çözeceğiz.” dedi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.