‘Axie Infinity’, 625 milyon dolarlık hack saldırısının ardından tekrar işletmeye açıldı

0
2

625 milyon dolarlık devasa bir hacklemenin ardından, kripto para kazan-öde oyunu Axie Infinity bir kez daha işletmeye açıldı. Hack, oyunun sahibi Sky Mavis’in daha hızlı işlemleri kolaylaştırmak için desteklediği bir Ethereum yan zinciri olan Ronin ağındaki kusurlardan yararlandı. Şaşırtıcı bir şekilde, dün Axie Infinity’nin birkaç denetimden sonra yeniden canlandırılan Ronin’i kullanmaya devam edeceği haberi geldi. Bir blog gönderisinde şirket, “büyük, şüpheli para çekme işlemleri”, para çekme limitleri ve insan incelemelerini işaretlemek için tasarlanmış yeni bir “devre kesici” sistemini açıkladı. Ayrıca oyunculara, oyunun dijital arazi sahiplerinin pasif gelir elde etmelerine izin verdiğini iddia eden yeni bir arazi belirleme özelliğinin bu hafta içinde piyasaya sürüleceğine söz verdi.

ı

Mart ayında bir grup bilgisayar korsanı, oyunun ağından yaklaşık 173.600 Ethereum ve yaklaşık 26 milyon USDC (yaklaşık 26 milyon dolar değerinde) çaldı. ABD’li yetkililer o zamandan beri Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus’u soygunla ilişkilendirdi. Geçen hafta Sky Mavis, saldırının kurbanlarına tazminat ödemeye başlayacağını söyledi – ancak Ethereum’un son üç aydaki değer kaybını hesaba katmadı, bu da kullanıcıların kayıplarının yalnızca üçte birini geri kazanacağı anlamına geliyor. Sky Mavis, toplamda 216,5 milyon dolarlık fonu kullanıcılarına iade ediyor.

İleriye dönük olarak, Axie Infinity oyuncuları doğrudan Ronin Bridge’in akıllı sözleşme adresine para göndermemeleri konusunda uyarıldı. “Ronin Bridge’e yalnızca Ronin Bridge UI üzerinden para yatırma/çekme işlemleri için erişilmeli ve kullanılmalıdır. Doğrudan Ronin Bridge’in sözleşme adreslerine gönderilen tüm fonlar kalıcı olarak kaybedilecek.”

Esports.net kısa süre önce Axie Infinity’nin tasarımındaki bir kusura dikkat çekti – oyuncu sayısındaki düşüş, oyun içi para biriminin değerinin düşmesine neden oluyor. Bloomberg, bu ayın başlarında, oyunun kullanıcı tabanının saldırıdan bu yana yüzde 40 düştüğünü belirtti. Bu yazı itibariyle, AXS’nin değeri 15,30 $ (Temmuz 2021’deki 160,36 $’dan bir düşüş) ve SLP’nin değeri 0,0039’da (tüm zamanların en yüksek seviyesi 0,364).

not:yatırım tavsiyesi değildir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.