BMW, BimmerFest 2021’de yeni çıkacak bazı otomobillerin dokunmatik ekran almayacağını açıkladı! İşte ayrıntılar…

BMW hızla yeni araba modelleri çıkarmaya ve alıcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu 2021 yılı için de bir BimmerFest düzenlendi. Yalnızca BMW sahiplerinin yanı sıra diğer marka arabaları kullanan insanlar da bu iki gün süren etkinliğe katılım sağlıyor.

Bu kez şirket, festivalde kötü haberler verdi. Çıkacak bazı modellerde, teknik aksaklıklardan dolayı dokunmatik ekran olmayacağını duyurdu. Bunun, şirketin satışlarını düşürecek kadar büyük bir engel olup olmayacağı henüz bilinmese de markanın sunduğu kullanım rahatlığını büyük ölçüde düşürecek.

Yeni BMW’lerde neden dokunmatik ekran olmayacak?

BimmerFest‘teki bir forum gönderisine göre şirket, çip sıkıntısı yaşadığından dolayı yeni çıkacak otomobillerden çoğunda dokunmatik ekran olmayacak. Bu bilgi daha sonra otomobil şirketi Edmunds ve AutoBlog tarafından onaylandı.

Bazı diğer otomobil üreticileri de aynı sorunu yaşayıp üretimi duraklatmak, hatta kesmek zorunda kalmıştı. Fakat BMW gibi dünya devi bir marka için bu büyük bir sorun. Dokunmatik ekran şimdilerde bir hayli yaygınlaştı ve standart bir fonksiyon haline geldi. Bununla doğru orantılı olarak karşılaşılan kesinti, günlük hayatta arabayla kurulan etkileşimi büyük ölçüde etkileyecek.

Söz konusu modeller, 3 Serisi sedanlar ve X5, X6X7 SUV‘lar olacak. BimmerFest gönderisine göre bu araçlar, gittiğiniz konumlara hangi yollardan gittiğinizi kaydeden yedekleme asistanına olan erişimi de kaybedecek. Dokunmatik ekransız gönderilen arabaların 500 dolarlık bir kredi ile geleceği bilgisinin yanı sıra araç, yazılım güncellemesi gerektirecek. Ayrıca müşteri, bayi ile bu özelliklerin mevcut olmadığını bildiğine dair bir form imzalaması gerekecek.

Dokunmatik ekran yerine ne kullanılacak?

Dokunmatik ekranın telafisi olarak, orta konsolda mevcut dokunmatik yüzey benzeri yeteneklere sahip bir kontrol cihazı olacak. Bu değişiklikler alıcıları ihtilafa düşüreceğe benziyor. Arabanın uzun vadeli bir yatırım olduğunu göz önünde bulundurunca çoğu müşterinin dokunmatik ekran özelliği olmayan araçları tercih etmeyeceği düşünülüyor.

Çip kıtlığından dolayı otomobillerinde kesinti yapan tek şirket BMW değil. General Motors, dokunmatik ekrana göre daha ufak bir problem olan HD radyo özelliğinden vazgeçmek zorunda kaldı. Bunun yanı sıra bazı modellerde yerleşik kablosuz şarjdan yakıt yönetimi modülleri ve otomatik durdurma gibi önemli fonksiyonları da çıkardı.