Berlinale diye anılan Berlin Film Festivali, bir ilke imza atarak en iyi oyuncuya verilen ödüllerde cinsiyet ayrımını kaldırma kararı aldı. En iyi kadın ve erkek oyuncu ödüllerinin yerini en iyi başrol ve en iyi yan rol ödülleri alacak. 

Berlin Film Festivali yönetim kadrosu en iyi oyuncu ödüllerindeki kadın ve erkek ayrımını ortadan kaldırarak, bunun yerine en iyi başrol ve en iyi yan rol dallarında ödül verilmesi kararını aldı.

Berlinale olarak bilinen festival yönetiminden gelen açıklamada, “İlk kez oyunculuk ödüllerinde cinsiyet ayrımının gözetilmeyeceği” vurgulanarak, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödülleri yerine “Başrolde En İyi Oyunculuk Performansı” ve “Yan Rolde En İyi Oyunculuk Performansı” dallarında Gümüş Ayı ödülünün verileceği belirtildi.

Berlinale’nin yöneticileri Carlo Chatrian ile Mariette Rissenbeek aldıkları kararlarını, “Oyunculuk dalında ödülleri cinsiyete göre ayırmamak, sinema sektöründe toplumsal cinsiyet duyarlılığı konusundaki bilincin bir göstergesidir” sözleriyle açıkladı.

Jüri Ödülü Verilecek

Berlinale tarafından yapılan açıklamada diğer ödüller hakkında alınan kararlar için de bilgi verildi. Buna göre, 2021 yılından itibaren “Alfred Bauer Ödülü” tamamen kaldırılarak bunun yerine “Jüri Ödülü” verileceği açıklandı.

Berlinale’de En İyi Film dalında verilen Altın Ayı’nın haricinde aralarında “Büyük Jüri Ödülü”nün de bulunduğu toplam yedi ayrı başlıkta Gümüş Ayı ödülleri veriliyor.

Pandemiye Rağmen Festival

71’incisi düzenlenecek Berlin Film Festivali’nin Şubat 2021’de yapılması planlanıyor. Koronavirüs salgınına rağmen gelecek yıl festivalin yüz yüze katılım ile gerçekleşmesi öngörülüyor. Berlinale’nin ziyaretçilerinin güvenliğini sağlayacak koşulların sağlanması ile düzenlenecek festival hakkındaki detayların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.