Aynı gün Rusya, Nazi Almanyası’nı yenmedeki rolünü kutladı, ülkenin çevrimiçi platformlarının çoğu, Ukrayna’daki savaşı protesto etmek için tahrif edildi. Washington Post Pazartesi günü, akıllı TV’leri olan Rusların, kanal listelerinin, kendilerini devam eden çatışmaya dahil eden bir mesajla değiştirildiğini gördüklerini bildirdi. Habere göre mesajda, “Binlerce Ukraynalının ve yüzlerce öldürülen çocuğun kanı ellerinizde” ifadesi yer aldı. “TV ve yetkililer yalan söylüyor. Savaşa hayır.”

Akıllı TV’lere ek olarak, görünen hack, Yandex de dahil olmak üzere ülkenin en büyük internet şirketlerinden bazılarını hedef aldı. Hackerlar, Rusya’nın YouTube’a alternatifi Rutube’nin de peşine düştü. “Video barındırma hizmetimiz güçlü bir siber saldırıya uğradı. Hizmet, Telegram kanalında yaptığı açıklamada şu anda platforma erişmek mümkün değil” dedi. Rutube daha sonra saldırıyı izole ettiğini ve olayda içerik kitaplığına erişilmediğini belirtti.

Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başladığından beri, ülke bilgisayar korsanlarının sürekli saldırısına uğradı. Çatışmanın ilk günlerinde Anonymous, biri Savunma Bakanlığı’na ait olmak üzere birçok resmi hükümet web sitesini erişilemez hale getiren bir dizi DDoS saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Birkaç Rus devlet televizyonunun Ukrayna milli marşını çaldığı olaydan Anonymous’un da sorumlu olduğuna inanılıyor. Aynı zamanda, Ukrayna, Microsoft ve diğer batılı şirketlerin yardımıyla kısa süre önce Rus askeri bilgisayar korsanlarının ülkenin enerji sağlayıcılarından birini bozmasını engellemeyi başardı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın