Bilgisayarın Tarihçesi!

0
2

Günümüzde 7’den 70’e herkesin sıklıkla kullandığı bilgisayarların tarihçesini ve gelişimini hiç merak ettiniz mi? Geçmişten günümüze çok farklı amaçlarda ve boyutlarda kullanılan bilgisayarlar, ilk zamanlarda hesaplama yapmak için kullanılmaktaydı. Hatta bilgisayar sisteminin abaküse dayandığını söylesek hiç de yanlış olmaz. Bugün kapsamlı bir şekilde bilgisayarın tarihçesi üzerinde duruyoruz.

Bilgisayar Kelimesinin Tarihi

“Bilgisayar” kelimesinin çok ilginç bir kökeni vardır. İlk olarak 16. yüzyılda hesaplama yapan bir kişi için kullanılmıştır. 19. yüzyılın son bölümünde, bu kelime aynı zamanda hesaplamalar yapan makineleri tanımlamak için de kullanılmıştır. Kelimenin günümüzdeki kullanımı elektrikle çalışan programlanabilir dijital cihazları tanımlamak içindir.

Bilgisayarın Erken Tarihi

İnsanların evriminden bu yana, cihazlar hesaplama yapmak için binlerce yıldır kullanılmaktadır. En eski ve en iyi bilinen cihazlardan biri abaküstü. Daha sonra 1822’de bilgisayarların babası Charles Babbage ilk mekanik bilgisayarı geliştirmeye başladı. 1833 yılında aslında genel amaçlı bir bilgisayar olan bir Analitik Motor tasarladı. Bir ALU, bazı temel akış şeması ilkeleri ve tümleşik bellek kavramını içeriyordu.

Tarih boyunca pek çok insan, modern bilgisayara yol açan erken prototipler geliştirme konusunda itibar kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, fizikçi John Mauchly, mühendis J. Presper Eckert, Jr. ve Pennsylvania Üniversitesi’ndeki meslektaşları, ilk programlanabilir dijital bilgisayar olan Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayar’ı (EINAC) tasarladılar.

Hesaplamanın Temelleri

İlk bilgisayarlar öncelikle sayısal hesaplamalar için kullanılmıştır. Bununla birlikte, herhangi bir bilgi sayısal olarak kodlanabildiğinden, insanlar kısa sürede bilgisayarların genel amaçlı bilgi işleme yeteneğine sahip olduğunu fark etti. Büyük miktarda veriyi işleme kapasiteleri, hava durumu tahminlerinin kapsamını ve doğruluğunu genişletmiştir. Hızları, telefon bağlantılarını bir ağ üzerinden yönlendirmeyi sağladı. Otomobiller, nükleer reaktörler ve robotik cerrahi aletler gibi mekanik sistemleri kontrol etmelerine izin verdi. Ayrıca, günlük aletlere yerleştirilecek ve beyaz eşyaları “akıllı” hale getirecek kadar ucuzdurlar. Bilgisayarlar, daha önce takip edilemeyen sorular sormamıza ve cevaplamamıza izin verdi. Bilgisayarlar, çalıştıkça daha fazla öğrenebilir ve uyum sağlayabilir.

Analog Bilgisayarlar

Analog bilgisayarlar, nicel bilgileri temsil etmek için sürekli fiziksel büyüklükler kullanmaktadır. İlk başta miktarları mekanik bileşenlerle temsil ettiler.

Analog hesaplamanın bir avantajı, tek bir sorunu çözmek için bir analog bilgisayar tasarlamanın ve inşa etmenin basit olmasıdır. Diğer bir avantaj da, analog bilgisayarların bir sorunu “gerçek zamanlı” olarak temsil edip çözebilmesidir. Yani hesaplama, modellenen sistemle aynı hızda ilerler. 1960’lı yıllarda dijital bilgisayarlar büyük ölçüde analog bilgisayarların yerini almıştı. Bununla birlikte, analog bilgisayarlar ve bazı hibrit dijital-analog sistemler, uçak ve uzay uçuşu simülasyonu gibi görevlerde 1960’lı yıllarda kullanılmaya devam etti.

Dijital Bilgisayarlar

Analog bilgisayarların aksine, dijital bilgisayarlar bilgileri farklı biçimde, genellikle 0’lar ve 1’ler (ikili rakamlar veya bitler) dizileri olarak temsil eder. Modern dijital bilgisayar çağı, 1930’ların sonlarında ve 1940’ların başında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya’da başladı. İlk cihazlar elektromıknatıslar (röleler) tarafından çalıştırılan anahtarları kullanmıştır.

Merkezi İşlem Birimi Bilgisayarı

1950’lerde ve 60’larda, Unisys (UNIVAC bilgisayarının üreticisi), International Business Machines Corporation (IBM) ve diğer şirketler, gücü artan büyük ve pahalı bilgisayarlar yaptılar. Büyük şirketler ve Devlet Araştırma Laboratuvarları tarafından tipik olarak organizasyondaki tek bilgisayar olarak kullanıldılar. 1959’da IBM 1401 bilgisayarı, ayda 8.000 dolara kiralanmıştır. 1964’te en büyük IBM S / 360 bilgisayarı birkaç milyon dolara mal oldu.

Bu bilgisayarlar ana bilgisayarlar olarak adlandırılmıştır. Ancak daha küçük bilgisayarlar inşa edilene kadar bu terim yaygın hale gelmedi. Ana bilgisayar, (zamanları için) büyük depolama yeteneklerine, hızlı bileşenlere ve güçlü hesaplama yeteneklerine sahip olmaları ile karakterize edilmiştir. Oldukça güvenilirlerdi. Bir organizasyonda sıklıkla hayati ihtiyaçlara hizmet ettikleri için, bazen kısmi arızalardan kurtulmalarına izin veren yedek bileşenlerle tasarlandılar. Karmaşık sistemler oldukları için, yalnızca bilgisayara erişimi olan bir sistem program ekibi tarafından çalıştırılıyorlardı.

Bu tür sistemler, artık tipik olarak yüzlerce veya binlerce kişisel bilgisayara (PC) sahip olacak bir kuruluşun tek, hatta birincil, merkezi bilgi işlem kaynağı olmasa da bugün önemini korumaktadır. Ana bilgisayarlar artık İnternet sunucuları için yüksek kapasiteli veri depolaması sağlıyor. Zaman paylaşma teknikleri sayesinde yüzlerce veya binlerce kullanıcının aynı anda programları çalıştırmasına izin veriyor. Mevcut rolleri nedeniyle, bu bilgisayarlar artık ana bilgisayarlar yerine sunucular olarak adlandırılıyor.

Süper Bilgisayar

Günümüzün en güçlü bilgisayarlarına süper bilgisayarlar denir. Tarihte kullanımları nükleer simülasyonlar ve hava durumu modellemesi gibi hükümet destekli araştırmalar için yüksek öncelikli hesaplamalarla sınırlıydı. Günümüzde ilk süper bilgisayarların hesaplama tekniklerinin çoğu, bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Öte yandan, süper bilgisayarlar için maliyetli, özel amaçlı işlemcilerin tasarımının yerini, yüksek hızlı bir iletişim ağı üzerinden paralel olarak çalışan geniş emtia işlemcileri (birkaç düzineden 8.000’in üzerinde) dizisinin kullanılması almıştır.

Mini Bilgisayar

Mini bilgisayarlar 1950’lerin başlarına kadar uzansa da, 1960’ların ortalarında tanıtılmıştır. Nispeten küçük ve ucuz, mini bilgisayarlar tipik olarak bir organizasyonun tek bir departmanında kullanılmıştır. Genellikle bir göreve ayrılmış veya küçük bir grup tarafından paylaşılmıştır. Mini bilgisayarlar genellikle sınırlı hesaplama gücüne sahiptir. Ancak veri toplamak ve girmek için çeşitli laboratuvar ve endüstriyel cihazlarla mükemmel uyumluluğa sahiptiler.

Mikrobilgisayar

Mikrobilgisayar, bir mikroişlemci tümleşik devresi veya yongası etrafında oluşturulmuş küçük bir bilgisayardır. Mikro bilgisayarlar (ve daha sonra mini bilgisayarlar) tek bir çip üzerinde binlerce veya milyonlarca transistörü entegre eden mikroişlemciler kullanmıştır. 1971’de Intel Corporation, Japon yapımı bir hesap makinesinde kullanılmak üzere üretilmiş olmasına rağmen bilgisayar olarak işlev görecek kadar güçlü olan ilk mikroişlemci Intel 4004’ü üretmiştir. 1975 yılında ilk kişisel bilgisayar olan Altair, Intel 8080 mikroişlemci olan halefi bir çip kullanmıştır. Mini bilgisayarlar gibi, ilk mikrobilgisayarların da nispeten sınırlı depolama ve veri işleme yetenekleri vardı. Ancak bunlar, depolama teknolojisi işlem gücünün yanı sıra geliştikçe büyüdü.

1980’lerde mikroişlemci tabanlı bilimsel iş istasyonları ile kişisel bilgisayarlar arasında ayrım yapmak yaygındı. İlki, mevcut en güçlü mikro işlemcileri kullanıyordu. Binlerce dolara mal olan yüksek performanslı renkli grafik yeteneklerine sahipti. Bilim insanları tarafından hesaplama ve veri görselleştirme için ve mühendisler tarafından bilgisayar destekli mühendislik için kullanıldılar. Günümüzde, iş istasyonlarının gücüne ve görüntüleme özelliğine sahip PC’lerle, iş istasyonu ile PC arasındaki ayrım neredeyse ortadan kalktı.

Gömülü İşlemciler

Diğer bir bilgisayar sınıfı ise gömülü işlemcidir. Bunlar, elektriksel ve mekanik işlevleri kontrol etmek için basit mikroişlemciler kullanan küçük bilgisayarlardır. Genellikle ayrıntılı hesaplamalar yapmaları veya çok hızlı olmaları gerekmez. Ayrıca, harika bir “girdi-çıktı” kapasitesine sahip olmaları gerekmez ve bu nedenle ucuz olurlar. Gömülü işlemciler, uçak ve endüstriyel otomasyonu kontrol etmeye yardımcı olur. Otomobillerde ve hem büyük hem de küçük ev aletlerinde yaygındır. Dijital sinyal işlemcisi (DSP), bu bilgisayarlarda kullanılmıştır. DSP’ler kablosuz telefonlarda, dijital telefon ve kablolu modemlerde ve bazı stereo ekipmanlarda kullanılmaktadır.

Bilgisayar Donanımı

Bir bilgisayarın fiziksel öğeleri, donanımı, merkezi işlem birimi (CPU), ana bellek (RAM) ve çevre birimlerine bölünmüştür. Son sınıf, her türlü giriş ve çıkış cihazını kapsar. Klavye, ekran monitörü, yazıcı, disk sürücüleri, ağ bağlantıları, tarayıcılar ve daha fazlası.

CPU ve RAM, elektrik anahtarları olarak işlev gören binlerce veya milyonlarca transistör içeren tümleşik devrelerdir. 1965’te Intel’in kurucularından Gordon Moore, Moore yasası olarak bilinen şeyi açıkladı. Bir çipteki transistör sayısı her 18 ayda bir ikiye katlanmaktadır. Moore, finansal kısıtlamaların yakında yasasının çökmesine neden olacağını öne sürdü. Ancak bu, ilk düşündüğünden çok daha uzun bir süredir dikkate değer ölçüde doğru oldu.

Haziran 2020 itibariyle dünyadaki en güçlü bilgisayar, Japon süper bilgisayarı Fugaku’dur. Riken ve Fujitsu tarafından geliştirilmiştir. COVID-19 simülasyonlarını modellemek için kullanılmıştır.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.