Engelliler için yardımcı eldiven gibi uygulamalar için kullanılabilirler.

Bilim adamları, yardımcı giyilebilir cihazlar, rehabilite edici teknolojiler ve daha fazlası için kullanılan yumuşak robotlarla önemli ilerleme kaydetti. Basınçlı hava ile güçlendirilen bu cihazlar, algılama yetenekleri, yumuşak dokunuş ve yüksek güç/giriş oranları gibi normal robotlara göre avantajlar sunar.

Ancak bunları tasarlamak ve inşa etmek, çok fazla deneme yanılma gerektiren manuel bir tasarım ve üretim hattına duyulan ihtiyaç nedeniyle zor olmuştur. Şimdi, MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (CSAIL) bilim adamları, yumuşak pnömatik aktüatörleri tasarlamak ve dijital olarak üretmek için bilgisayarları ve özel bir örgü sürecini kullanan “PneuAct” adlı yeni bir boru hattı geliştirdiler. Çalışmaları sonunda yeni yardımcı ve rehabilite edici cihazlara yol açabilir.

CSAIL araştırmacılarına göre, “PneuAct, büyükannenizin plastik iğneli örgüsünden farklı olmayan bir makine örgüsü işlemi kullanıyor, ancak bu makine bağımsız olarak çalışıyor”. Tasarımcının, yazdırmadan önce simüle edilebilen aktüatör hareketlerini programlamak için yazılımdaki dikiş ve sensör tasarım desenlerini belirtmesi yeterlidir. Tekstil parçası daha sonra aktüatörü tamamlamak için kauçuk bir silikon tüpe sabitlenen örgü makinesi tarafından üretilir.

Aktüatörler, algılamak için iletken iplik kullanırlar, böylece esasen tuttuklarını “hissedebilir” veya tepki verebilirler. Konsept kanıtı olarak ekip, yukarıdaki videoda gösterildiği gibi yardımcı eldiven, yumuşak el, etkileşimli robot ve dört ayaklı pnömatik yürüyüş dahil olmak üzere birkaç prototip geliştirdi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın