Bilim adamları daha önce bir kara delik görüntülemişlerdi, ancak şimdi en önemli örneğin resmini yakaladılar – Samanyolu galaksisinin kalbindeki. Event Horizon Teleskopunu kullanan araştırmacılar, ev galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara delik olan Sagittarius A‘nın (diğer adıyla Sgr A) ilk görüntüsünü ortaya çıkardılar. Anlık görüntü hem kara deliğin varlığını doğruluyor hem de bu aşırı uzay nesnelerinin nasıl çalıştığına dair daha fazla ayrıntı sağlıyor.

M87’nin içinde görülen kara delik gibi, Sgr A* da etrafındaki tüm ışığı büküyor – bu yüzden bu kadar benzer görünüyor. Ancak bunun ötesinde aynı olmaktan çok uzaklar. Samanyolu’nun deliği 1000 kat daha küçük ve daha az kütleli. Bu, M87’nin gazının günler hatta haftalar aldığı yörüngede dakikalar içinde döndüğü için, deliğin etrafında dönen gazı doğru bir şekilde görselleştirmeyi zorlaştırdı. Ve nesne Güneş’ten 4 milyon kat daha büyük bir kütleye sahipken, M87’nin karşılığı milyarlarca kat daha büyük.

Ekip, görüntüleri birden fazla gece boyunca üretmek için Event Horizon Telescope’un radyo gözlemevleri ağına ihtiyaç duydu. Yeni görüntüleme araçları geliştirdiler ve bulgularını karşılaştırmaya yardımcı olmak için bir süper bilgi işlem gücü (verileri analiz etmek ve birleştirmek için) ve kara delik simülasyonlarının bir karışımını kullandılar. Projenin tamamlanması, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nda 100 milyon saatlik süper bilgisayar zamanı da dahil olmak üzere beş yıl sürdü.

Görüntü nihayet insanlığın yaklaşık 27.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan galaksinin merkezini görmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda genel olarak karadeliklerin incelenmesine de yardımcı olmalıdır – astronomlar artık bu süper kütleli örneklerin nasıl davrandığına dair modellerini geliştirmek için iki farklı kara deliğin görüntülerini karşılaştırabilirler. Gaz davranışının daha iyi anlaşılması, galaksilerin nasıl oluştuğuna ve geliştiğine dair anlayışları şekillendirebilir. Işık halkası verileri, Genel Görelilik Teorisine dayanan tahminlerle de iyi bir uyum içindeydi.

İleriye dönük daha fazla veri bekleyebilirsiniz. EHT genişlemeye devam ediyor ve bu Mart ayında şimdiye kadarki en büyük gözlem çalışmasını gerçekleştirdi. Bilim adamları, NSF’ye göre “yakın gelecekte” Sgr A* ve diğer kara deliklerin hem daha ayrıntılı görüntülerini hem de videolarını umuyorlar. Tüm söylenenler, kara delik görselleri çok geçmeden nispeten yaygın olabilir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın