Florida Üniversitesi’nden bilim adamları, Ay’dan toprakta bitkiler yetiştirerek bir dünyayı (ve Ay’ı) ilk kez tamamladılar. Araştırmacılar, Apollo 11, 12 ve 17 görevlerinden elde edilen örnekleri kullandılar, ancak üzerinde çalışacakları fazla bir şey yoktu.

Ay’dan Dünya’ya toplam 842 pound (382 kilogram) toprak ve kaya getirilirken, araştırmacılar NASA’dan sadece 12 gram “ay regoliti” aldı. Yine de bu talep ettikleri dört gramdan fazlaydı. Bilim adamları Rob Ferl ve Anna-Lisa Paul da ellerini toprağa sürmek için sabırlı olmak zorunda kaldılar – numuneler için 11 yıl boyunca üç kez başvurdular.

Ekip, tipik olarak kültür hücrelerini kap olarak kullanılan plastik plakalarda yüksük büyüklüğünde kuyucuklar kullandı. Bilim adamları bunların her birine bir gram toprak koydular, bir besin çözeltisi eklediler ve ardından birkaç tane tere (Arabidopsis thaliana) tohumu yerleştirdiler. Tohumları, simüle edilmiş Mars toprağı, aşırı ortamlardan gelen topraklar ve ay toprağını taklit eden bir madde de dahil olmak üzere bir kontrol grubunun parçası olarak diğer toprak türlerine ektiler.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın