Bilim adamları ölü domuzlarda organ hücrelerini canlandırdı!

0
1

Tıp bilimi ölümün üstesinden gelmeye yakın değildir, ancak ölmekte ve ciddi şekilde hasar görmüş organlarda zararı geciktirmeye daha yakın olabilir. New York Times, Yale Üniversitesi araştırmacılarının laboratuvarda bir saattir ölü olan domuzların organlarındaki hücreleri başarıyla canlandırdıklarını bildirdi. Kalpler atmaya başladı ve domuzların vücutları normalde olduğu gibi katılaşmadı.

Ekip, hayvanların kanını ve yapay bir hemoglobini, anti-inflamatuar ilaç, sinir blokerleri (bilincin geri gelmesini önlemek için), besin maddeleri ve hücre ölümüyle savaşan ilaçları içeren bir çözüm olan OrganEx ile karıştırdı. Proje, bilim adamlarının bir öncü çözüm olan BrainEx’i kullanarak ölü domuzların beyin hücrelerini yeniden canlandırdığı, yıllarca süren bir atılımın devamı niteliğinde. Bu bulgudan sonra grup, tüm vücudu canlandırıp canlandıramayacağını merak etti.

İş, insan hastalara yardım etmeye yakın değil. Daha sonraki çalışmalar organların çalışıp çalışmadığını gösterecektir. Araştırmacılar ayrıca OrganEx’in etkilerini sinir engelleyiciler olmadan ölçmek ve sonunda çalışmalarını insanlar üzerinde test etmek zorunda kalacaklar. Domuzların beyin fonksiyonlarını yeniden kazanabileceğine dair etik kaygılar var ve insanlarla deney yapmanın tam olarak ne zaman uygun olacağı belli değil.

OrganEx gibi çözümler insanlar için uygunsa ve ne zaman olursa olsun, sonuçlar çok büyük olabilir. Organ nakillerinin canlılığını uzatabilirler – ölüm anından çok sonra sağlıklı organları toplamak mümkün olabilir. Bu da, daha fazla nakil yapılmasını sağlayabilir ve ek hayat kurtarabilir. Teknoloji, ciddi kalp krizleri ve felçlerden sonra organlara verilen zararı da sınırlayabilir. İdeal olarak, bu insanlara potansiyel olarak ölümcül koşullardan kurtulmak için bir mücadele şansı verecektir.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın