Bilim

Bilim adamlarının geri getirmek istediği yok olmuş 25 hayvan

1485030715_yunlu-mamut-teknolojioku.jpg

Nesli yıllar önce tükenmiş ama bilim adamları tarafından geri getirilmek istenen hayvanların listesi haberimizde.

Bin yıllar boyunca yaşayan hayvanların çeşitli nedenlerden dolayı dünyada nesli tükenmiş durumda. Bazen iklimde dramatik bir değişim yaşanması, bazen de insanların müdahalesi hayvanların yok oluş nedeni oldu.

Bilimdeki ilerlemeler, özellikle de biyoteknoloji, bilim insanlarının bu hayvanların bir kısmını yok olma durumundan “geri” getirmelerini sağlayabilir. Yumuşak mamut filler ya da aurochs inekler gibi genetik olarak soyu tükenmiş hayvana benzeyen bugün hala yaşayan bir tür var ise bu konuda genellikle yardımcı olur.

Ayrıca, hayvanları geri kazandırmanın bir takım biyolojik ve ekolojik etkileri olduğu için, göz önüne alınması gereken bazı kriterler de var. Bilim adamları, önemli bir ekolojik fonksiyona sahip olmak veya insanlar tarafından sevilmek gibi türlerin geri gelmesinin istenebilir olduğunu göstermek zorundalar. Aynı zamanda,  kaliteli DNA örnekleri verebilecek dokuya erişim olup olmadığı gibi pratik konuları da göz önüne almalılar. En önemlisi, hayvanlar da ilk etapta vahşi doğaya yeniden dahil edilebilmelidir. Bu yüzden yeterli yaşam alanı, yiyecek ve insanlarla sınırlı temas oldukça önemlidir.

Ne yazık ki, dinozorlar bu noktaların hepsinden uzak ve muhtemelen bu yüzden gerçek Jurassic Park olmayacak. Bununla birlikte, hala masaya yatırılmış çok sayıda hayvan var.

Bilim adamlarının nesli tükenmiş ama benzer türlerinin genleri ile geri getirmek istediği hayvanların listesini  sonraki sayfalarda inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.468 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com