Pakistan Merkez Bankası ve hükümet yetkilileri, kripto para kullanımını yasaklamak için çalışmalara başladı.

Çin, Hindistan ve Rusya’dan peş peşe gelen kripto para yasaklama kararlarına bir yenisi daha eklendi. 210 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olan Pakistan’da hükümetin kripto paraları yasaklamak için çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

Yerel haber kanalı Samaa.tv’nin aktardığı bilgiye göre, dijital para birimlerinin ticaret sektöründe kullanımını düzenleyen bir yasa olmaması denetimsizlik sorununu beraberinde getirdi. Soruşturma yürüten Sindh Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla Pakistan Merkez Bankası bünyesinde kurulan komisyon, kripto paraların yasal statüsü hakkında mahkemeye rapor hazırladı.

“Kripto para terörü finanse etmek için kullanılabilir”

Yüksek mahkemenin Ekim ayında aldığı kararla Pakistan hükümeti, kripto para sektörüne yasal düzenleme getirmek için çalışmalara başladı. Mahkemenin emriyle Pakistan Merkezi Bankası bünyesinde kurulan komisyon, hazırladığı raporu tamamladı. Raporda kripto paraların Pakistan devletine yarardan çok zarar getireceği ifade edilirken, yasaklanması tavsiye edildi.

Pakistan Merkez Bankası ve hükümet yetkilileri, kripto para kullanımını yasaklamak için çalışmalara başladı.

Kripto paraların yasa dışı olduğuna dikkat çekilen raporda, ticaret sektöründe kullanılamayacağı bilgisi paylaşıldı. Komisyon, kripto para birimlerini yasaklayan Çin gibi ülkeleri de örnek gösterdi. Ayrıca Binance dahil olmak üzere Pakistan’da faaliyet gösteren kripto para borsalarının da yasaklanması gerektiği ifade edildi ve bu şirketlere cezai yaptırımlar uygulanması önerildi.

Yetkililerin endişesi, kripto paraların terörü finanse etmek ve kara para aklamak için kullanılmaya müsait olmasından kaynaklanıyor. Sindh Yüksek Mahkemesi, komisyonun sunduğu raporu Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na gönderdi. İki bakanlığın da görüşü alınacak ve kripto paraların ülkede yasaklanıp yasaklanmayacağına Nisan ayında karar verilecek.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın